přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2004, 16:42

Příští víkend si Dvořák jede pro olympijský limit

Český vícebojař Tomáš Dvořák se příští víkend zúčastní prestižního mítinku v rakouském Götzisu, kde bude usilovat o splnění normy na OH v Aténách.

Účast na olympijských hrách si trojnásobný mistr světa zajistí výkonem rovných 8000 bodů. Götzis bude pro Dvořáka pravděpodobně jediným startem v desetiboji před hlavním vrcholem sezony. „Olympijský start by měl být závodem s velkým Z, předtím nemám potřebu absolvovat další desetiboj. Půjdu jako obvykle spoustu individuálních startů. Stejně jsem to praktikoval před Atlantou a vyplatilo se,“ vzpomněl dvaatřicetiletý vícebojař na svůj dosud největší olympijský úspěch, bronzovou medaili z Atlanty 1996.

Dvořák má za sebou už první start v letošní sezoně, minulý týden se představil na mítinku v Kladně. V kouli dosáhl výkonu 16.03 m, disk poslal do vzdálenosti 43.67. „Bohužel mě tam omezovala bolest achilovky, která se ozvala už při dopoledním tréninku. Myslím, že ten problém vzniknul v souvislosti s chladným počasím i s pylovou situací,“ vysvětlil Dvořák, který se dlouhodobě potýká s alergií. Proto se po konzultaci s odbornou lékařkou připravoval před olympijskou sezonou co nejdéle mimo domov. „Momentálně jsem v nebývale dobré dechové kondici,“ pokračoval v popisu svého zdravotního stavu, „v pátek jsem na vyšetření nadýchal nejvyšší hodnoty v životě.“

Do Rakouska se Dvořák přesune už tuto neděli, šest dní před zahájením závodů. „Je to pro mě netradiční, vždycky jsem do Götzisu odjížděl ve čtvrtek, ale chci se tam v klidu připravit na desetiboj. Také tam bude určitě lepší prostředí na mou alergii než v Praze, je to v poměrně vysoké nadmořské výšce,“ uvedl. Tomáš Dvořák se ještě v sobotu 22. května představí na prvním extraligovém kole v Kladně, kde by měl startovat v tyči, kouli a v oblíbené disciplíně 110 m překážek. „Doufám, že to bude rychlý závod,“ prohodil čtvrtý muž loňského mistrovství světa.

V Götzisu se Dvořák může spoléhat na podporu svého trenéra Luďka Svobodu. „Prospívá mi, že už téměř rok pracuji s dravou tréninkovou skupinou převážně mladých atletů pod vedením Luďka Svobody. Je to pro mě velký náboj, dá se říct, že jsem duševně omládnul. Mám teď trochu jiné myšlení, nehoní se mi pořád hlavou samé vážné věci, ale s klukama na soustředěních děláme různé skopičiny. Probouzím se s čistou hlavou, na tréninky chodím s dobrou náladou a ještě s lepší odcházím,“ komentoval vícebojař své působení v tréninkové skupině, „s trenérem taky osobně spolupracujeme. Já se snažím mladým klukům předat nějaké zkušenosti a poradit jim,“ uzavřel.

Tomáš Klement

Vytisknout