přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. září 2004, 15:31

Příští týden odstartuje sedmý ročník Kinderiády

Jen o málo více jak čtvrt roku poté, co se finálovým závodem uzavřel ten předchozí, otvírá se nový ročník oblíbených atletických závodů, určených dětem základních škol.

Stejně jako v předchozích ročnících svedou souboje osmičlenné celky složené ze žáků prvního stupně základních škol. Ve 14 krajských kolech se družstva, složená vždy z jednoho chlapce a jedné dívky druhé až páté třídy, utkají v běhu na 60 m, skoku dalekém z místa, v hodech kriketovým míčkem a plným míčem o hmotnosti 1 kg, ve skoku dalekém s rozběhem a ve štafetách 4x60 m. Tři nejlepší družstva z každého kvalifikačního kola postoupí do republikového finále, které proběhne v Praze v polovině června příštího roku. Vítězi finále věnuje společnost Ferrero Česká finanční odměnu ve výši 150.000 Kč, určenou pro obnovu sportovišť základních škol. „Stříbrný“ celek si pro stejné účely odveze 100.000 Kč, třetí v pořadí 50.000 Kč. Kromě toho bude ze všech závodníků, kteří se Kinderiády zúčastnili před pěti lety, vybrán jeden, jemuž společnost Ferrero Česká přispěje na další atletickou přípravu. Navazuje tak na předloňskou novinku s označením Talent Kinderiády. Dosud se tímto titulem může honosit sprinterka Kateřina Čechová, finalistka letošního mistrovství ČR do 22 let a nově David Patočka, který sivybojoval také finále na republikovém šampionátu žáků.

„Často se bohužel stává, že to, co je dobré, najednou zanikne a nikdo neví proč. Jsem ráda, že takový osudKinderiádu nepostihl a děti se dál mohou seznamovat s tak krásným sportem jako je ten náš,“ prohlásila atletická legenda Jarmila Kratochvílová, která společně s další slavnou běžkyní, Ludmilou Formanovou, drží nad soutěží patronát. Letošní ročník Kinderiády jim připravil o důvod k radosti navíc. Regionální kolo Středočeského kraje bude po roční pauze hostit místo, k němuž mají obě velmi těsnou vazbu – atletický stadion v Čáslavi. „Od svých neteří vím, že v některých místních školách už začínají s výběrem závodníků, a dokonce s tréninkem zaměřeným přímo na Kinderiádu,“ prozradila Formanová, která se netajila s tím, že jí zájem o soutěž velmi těší.

Jak prozradil minulý ročník, obliba Kinderiády skutečně stoupá. Premiérově ve všech krajích ČR se jí zúčastnilo přes 3000 dětí. „To je číslo, které se blíží maximální kapacitě soutěže. Každého z krajských kol se může zúčastnit maximálně 30 škol, finále 42 škol, více není možné zvládnout,“ říká Vít Rus, garant soutěže za Český atletický svaz. V případě, že zájem ze strany škol bude vyšší než kapacita umožňuje, bude o právu zúčastnit se soutěže rozhodovat datum podání přihlášky. Přednost dostanou samozřejmě ti nejrychlejší.

I letos jsou pro závodníky Kinderiády připraveny doprovodné disciplíny programu Kid´s Athletics, projektu mezinárodní atletické asociace IAAF. Jde o celkem deset doplňkových disciplín se zábavnými předměty, které simulují atletická náčiní. Děti si mohou zaházet molitanovými oštěpy, raketkami, vydávajícími za letu různé zvuky,překonávat ohebné překážky a další. „Jde o spojení sportu a hry,“ dodává Rus.

Časový harmonogram krajských kol Kinderiády:

Praha  21. 9. 2004 Praha, ZŠ Jeseniova
Středočeský kraj  5. 10. 2004 Čáslav
Liberecký kraj12. 10. 2004 Jablonec nad Nisou
Plzeňský kraj19. 10. 2004 Škoda Plzeň
Jihomoravský kraj 19. 4. 2005Břeclav
Pardubický kraj 21. 4. 2005Pardubice
Zlínský kraj 26. 4. 2005Uherské Hradiště
Olomoucký kraj 27. 4. 2005 Prostějov
Moravskoslezský kraj     3. 5.2005Třinec
Jihočeský kraj10. 5. 2005Tábor
Karlovarský kraj17. 5. 2005Chodov
Ústecký kraj24. 5. 2005 Ústí nad Labem
Královéhradecký kraj31. 5. 2005 Hradec Králové
Vysočina   7. 6. 2005 Třebíč

 

Adam Pražák

Vytisknout