přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. října 2011, 15:10

Příští rok odstartuje běžecká liga RunCzech

Společnosti PIM a tempo team dnes představili projekt, jež si klade za cíl „vytvořit největší sérii akcí pro amatérské běžce ve střední Evropě“.

„Česko zažívá „maratonskou mánii“ a běžecký boom, a je naší povinností odpovědět na tuto výzvu právě organizací běžeckých akcí světové úrovně po celé zemi,“ naznačil šéfem organizačního výboru PIM a tempo team Carlo Capalbo, z čeho tvůrci RunCzech.com (RunCzech) vycházeli.

„Nezapomeňme, že je naše země rodištěm jednoho z nejvýznamnějších maratonských běžců na dlouhé tratě, Emila Zátopka. Rádi bychom uctili jeho jméno prezentováním Česka jako lokality s obrovskou běžeckou účastí, a umožnili tak domácím i zahraničním běžcům odhalovat její krásy,“ vysvětlil Capalbo s tím, že start projektu v roce 2012 vychází právě šedesát let poté, co fenomenální český vytrvalec třikrát triumfoval na olympiádě v Helsinkách.

Pořadatelé pochopitelně musejí mít běžeckou ligu RunCzech na čem postavit. Už více než deset let mají k dispozici tři závody v hlavním městě, půlmaraton, maraton a desítku. V posledních dvou letech k Praze přibyly poloviční maratonské závody také do Olomouce (dva ročníky) a Ústí nad Labem (premiéra 2011). Do roku 2014 se má RunCzech rozrůst na osm, možná dokonce devět závodů.

Už nyní je jisté, že příští rok přijdou na řadu České Budějovice – pravděpodobný termín 2. června – a opět na půlmaratonské trati. „Je aktuálně nejpopulárnější. Maraton malinko stagnuje, i takový Berlín měl o 1200 lidí méně než před rokem,“ upozornil Capalbo s tím, že všechny závody Olomouci, Ústí i Budějovicích zájemcům nabízí možnost startu na desítce.

Jak vysvětlil člen organizačního týmu RunCzech Miroslav Jiřík, při budování ligy hrálo roli splnění třech důležitých faktorů. Zaprvé, jako magnet působí vlajková loď celého seriálu, Volkswagen Maraton Praha, jenž se zařadil i díky výjimečnému loňskému ročníku mezi nejrychlejší závody světa. A jak tvrdí Carlo Capalbo, je v současné době „trendy“, což doložil i chystanou smlouvou o spolupráci s newyorským maratonem. Zadruhé, v Česku existuje běžecká tradice, kterou reprezentuje již zmíněná legenda Zátopek. A zatřetí, pro rozšíření závodů po celé zemi je klíčový zájem měst a krajů na takových akcí spolupracovat a podporovat je.

Ovšem proč budovat nějaký seriál, když o všechny závody i ty nové je beztak obrovský zájem? (Všech pět akcí bylo letos vyprodáno v předstihu a na start se postavil přes šedesát tisíc běžců, z toho 30 % ze zahraničí.) „Zjistili jsme, že je mezi běžci zájem o porovnávání v menších skupinkách,“ vysvětluje další člen týmu Tomáš Mirovský. „A také jsme chtěli vytvořit něco jako mají fotbalisté – ligu pro běžce,“ doplňuje jej Carlo Capalbo. Pro tyto potřeby tak budou účastníci RunCzech rozděleni nejen podle pohlaví a věku, jak se obvykle dělává, ale také podle profesí, kterých pořadatelé „napočítali“ 68.

Celkem by se tak mělo soutěžit ve zhruba pěti stech kategoriích a v praxi to bude vypadat tak, že se třeba 33letý lékař bude porovnávat se svými kolegy doktory-třicátníky. Finální podoba vyhodnocení se ještě dolaďuje, ale už nyní je jasný způsob. Za každý dokončený závod budou běžcům přiděleny body, jejichž množství bude záviset na počtu soupeřů a obtížnosti trati. Samozřejmostí „virtuální doby“ je průběžné pořadí dostupné online na webu a komunikace běžců bude podpořena prostřednictvím sociálních sítí, mobilních technologií a dalších kanálů.

Program běžecké ligy RunCzech 2012:

Závod
Hervis 1/2 Maraton Praha
Volkswagen Maraton Praha
České Budějovice 1/2 Maraton
Volkswagen Olomoucký 1/2 Maraton
MATTONI Grand Prix Praha
Volkswagen Ústecký 1/2 Maraton
Termín
31. března 2012
13. května 2012
Pravděpodobně 2. června 2012
23. června 2012
8. září 2012
16. září 2012

Prezentace projektu ke stažení.

Michal Procházka

Vytisknout