přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. srpna 2010, 17:10

Přípravu Špotákové převezme Jan Železný

Jedenáctiletá spolupráci Barbory Špotáková s Rudolfem Černým dnes skončila. Světová rekordmanka přechází do skupiny, kterou vede Jan Železný.

Jaké jsou hlavní důvody trenérské změny? „Potřebuji nový impulz co se týče techniky. Naštěstí je tady Honza Železný, který impulzy může dávat. Doba dozrála, něco končí a něco nového může začít,“ prohlásila Barbora Špotáková, podle které navíc pominuly další důvody, které jí dříve u Rudolfa Černého vyhovovaly. „Studovala jsem vysokou školu, což je u profesionálního sportovce výjimečné. Díky vstřícnosti Rudy jsem všechno zvládala. Teď jsem však studia ukončila i nový byt mám hotový a můžu víc čas plánovat,“ uvažovala nahlas. „Také se těším na větší kolektiv, doteď mi vyhovovalo, že trénuju hodně sama,“ připomněla partu, v níž se potká s Frydrychem, Veselým nebo Klimešovou.


Loučení s trenérem Černým - foto: J. Čech

Spolu se Špotákovou odchází k Železnému také talentovaný Jakub Vadlejch, juniorský český rekordman, který už dokázal vícekrát přehodit osmdesát metrů. „Nevím, co budu dělat,“ přiznal Rudolf Černý, někdejší vícebojařský kouč. Musel by si na Dukle Praha někoho nového. „Už je to rozdělené. Ti nejlepší na Dukle už jsou,“ prohlásil. Předtím však své svěřenkyni, se kterou to dotáhl od neznámé vícebojařky ke hvězdě světové atletiky, poděkoval a předal jí kytici jedenácti žlutých růží – za každý rok jednu. „Jsem rád, že to se mnou vydržela. Moc jí děkuji, byla to krásná léta a přeji jí další úspěchy,“ řekl trenér, viditelně dojatý. „Necítím žádnou zášť,“ ujistil všechny.

„Já bych měla poděkovat,“ oponovala trochu Špotáková, „jedenáct let, z toho pět let medailí, světový rekord, to je výjimečné. Začali jsme s vícebojem, pak oštěp, začalo se to dařit, podařily se společně neskutečné věci. Dostudovala jsem i pod jeho vedením,“ připomněla devětadvacetiletá atletka, loňská absolventka České zemědělské univerzity. „Ruda (Černý) je vícebojařský trenér, který mi už toho na téhle úrovni od světového rekordu a olympijské sezony sdělit moc nemůže,“ vysvětlovala svůj krok Špotáková, pro kterou navíc nebude spolupráce s Železným novinkou. Byl to on, kdo ji přesvědčoval, ať se dá na oštěp, a kdo jí už několikrát radil s technikou. „Každý si teď asi říká - světový rekordman trénuje světovou rekordmanku - to bude něco, ale ono to tak nemusí být,“ upozorňuje však jedním dechem.

Dohoda Špotákové s koučem Železným není novinkou, o možné spolupráci už se bavili během sezony. Co jí může dát? „Především klid a sebedůvěru, že může být stále nejlepší,“ říkal dnes Jan Železný novinářům s tím, že bude se Špotákovou pracovat nejen na technice odhadu, ale také rehabilitovat a pracovat s odborníky. „Samozřejmě nelze rozbourat všechno, co dělala. To je nesmysl, její trénink bude založený na běhání,“ prohlásil trenér. Ale nějaké novinky přijdou – možná soustředění v Africe, uvažuje se také o speciálním tréninkovém stroji na techniku odhodu, který používají Němci. „Házeli daleko, nejen holky, ale vezměte třeba De Zorda,“ připomněla stříbrného muže z Barcelony.

Michal Procházka

Vytisknout