Při premiéře olomouckého půlmaratonu možná padla hodina

neděle 27. června 2010
Historicky první čas pod 60 minut na českém území zaběhl Keňan Stephen Kibet. Nové poznatky však ukazují, že si možná nechtěně zkrátil trať. Nejlepším umístěním Čechů byla čtvrtá příčka Petry Kamínkové v závodě žen.

Za vynikající atmosféry a za účasti špičkových atletů i více než tisícovky amatérských běžců proběhl v sobotu večer  první ročník Volkswagen Olomouckého 1/2Maratonu, na kterém byl pokořen poprvé v historii České republiky hodinový limit na půlmaratonské trati. O dvě vteřiny jej pokořil vítězný Keňan Stephen Kibet zvítězil v kategorii mužů v čase 0:59:58. Za ním následovali jeho krajané Stephen Tum s časem 1:00:17 a Joseph Maregu, také z 1:03:19. Nejlepším z Čechů byl na devátém místě Daniel Orálek, jemuž změřili čas 1:10:28.

Výsledky je však třeba považovat za neoficiální, neboť je jich pravost ověřována na základě informace, že si vedoucí skupinka pravděpodobně nechtěně zkrátila trasu závodu chybným odbočením za motocyklem s televizní kamerou. "Organizátoři prověřují výsledky ve spolupráci s ČT, která pořizovala záznam a projednávají vzniklou situaci s Českým atletickým svazem a oficiálními rozhodčími. Toto bohužel zabere nejméně 24 hodin.  Platné oficiální výsledky nebo další informace budou zveřejněny v pondělí večer 28. června po projednání s rozhodčími a ČAS," uvedli organizátoři v tiskovém prohlášení.

Závod žen ovládla Asnakech Mengitsuová z Etiopie, která přibyla do cíle v čase 1:13:12 s téměř tříminutovým náskokem před Lucií Kimaniovou z Bosny a Hercegoviny. Třetí byla Keňanka Mercy Jemutaiová. Domácí Petra Kamínková, která se mohla spolehnout na masivní podporu podél trati, doběhla na čtvrtém místě. Čas 1:22:11 však na její poměry dobrý není. „Chtěla jsem se pochopitelně ve svém rodném městě ukázat. Čekala jsem však lepší výkon. Přiznám se, že v druhé polovině závodu mi hodně docházely síly a místy jsem dokonce měla nutkání zastavit. Doběhla jsem jen díky fantastickým divákům, jichž se sešlo kolem trati překvapivě hodně. Měla jsem na trati dokonce svůj fanklub a bylo jej hodně slyšet,“ ocitoval Kamínkovou server behy.cz.