Při otevření Tour 2009 v Šanghaji Isinbajevová nezářila

Největší hvězda otevíracího mítinku nového ročníku Světové atletické tour sice vyhrála, ale předvedla jen 460 cm. Kvalitou výkonu ji předčili jiní.

24násobná světová rekordmanka ve skoku o tyči a po Američance Dragilaové druhá olympijská šampionka v této disciplíně  Jelena Isinbajevová se na samý závěr sezony nepotkala s ideálním rozpoložením. V soutěži předvedla jediný zdařený skok při druhém pokusu na výšce 460 cm, a přestože vyhrála i tak, zcela jistě zaostala za očekáváním. Její nejlepší soupeřky, ruské krajanky Polnovová a Kyryasová společně s Němkou Hingstovou skočily o 10 cm méně.

Lepší soutěže byly k vidění na běžeckém oválu. Jamajská sprinterka Veronica Campbel-Brownová, olympijská šampionka z dvoustovky, se navzdory velemizerné startovní reakci 0.567 propracovala v cíli k vítězství v čase 11.01. Američanku Lauryn Williamsovou nechala za sebou o čtvrt sekundy.

Na překážkách zlepšila rekord stadionu Dawn Harperová, když finišovala v čase 12.56, což je výkon jen o dvě setiny horší jejího osobního rekordu z vítězného olympijského finále. Americká sprinterka, která je jednou z již ohlášených hvězd chystaného halového mítinku v Praze, o desetinu porazila svou jamajskou sokyni Brigitte Foster-Hyltonovou. Pod 13 vteřin se vešla i vítězka vícebojařské Challenge Hyleas Fountainová.

Za vypíchnutí stojí i mužská půlka, kde se prosadil olympijský vítěz Wilfred Bungei z Keni . Jeho čas 1:44.63 je rovněž rekordem stadionu. 33 setin za ním finišoval na druhém místě populární Polák Czapiewski.

Mítink v Šanghaji byl prvním, v němž se daly sbírat body do Světové atletické tour 2009. Nejúspěšnější závodníci celého seriálu se představí příští rok na Světovém atletickém finále v řecké Soluni.