Při bostonském maratonu vraždily bomby

úterý 16. dubna 2013
Jeden z nejslavnějších maratonů světa se stal terčem bombových útoků, které si vyžádaly nejméně tři lidské oběti a přes 140 zraněných, mnohých z nich těžce. Stalo se tak více než čtyři hodiny po startu, kdy už byli vítězní Etiopan Desisa (2:10:22) a Keňanka Jeptoová (2:26:25) dávno v cíli.

Ta tragédie zastínila vše. Časomíra zrovna odměřovala 4:09:42, když se kousek od cíle ozval první z výbuchů. Krátce na to se z opačné strany ulice přidal druhý. Poblíž se v tu dobu nacházely desítky dobíhajících běžců a především davy přihlížejících diváků. Útok se tak neobešel bez obětí. Dosud jsou potvrzeny tři včetně osmiletého dítěte, další bojují o život v nemocnici. Zraněno bylo přes 140 lidí, některým utrhaly exploze končetiny. A mělo být podle všeho ještě hůř, policie prý našla dalších pět nevybuchlých výbušnin.

Neštěstí okamžitě vyvolalo vlnu solidarity. Někteří z běžců se údajně hned po dokončení maratonské porce 42 kilometrů odebralo do nemocnice darovat krev, jiní pomáhali s ošetřováním. S podporou se okamžitě přihlásily organizátoři dalších velkých maratonů, prohlášení vydal také prezident IAAF Lamine Diack. "Naše asociace truchlí nad ztrátou zabitých v Bostonu a nabízí svou upřímnou a hlubokou soustrast rodinám. Naše myšlenky jsou s nimi, stejně jako s velkým počtem zraněných. Tento příšerný a zbabělý útok udeřil do samého jádra jedné z nejsvobodnějších lidských činností. Ať už jde o hobby běžce nebo závodníka, silniční běh zosobňuje základní lidský pohyb, sílu a odolnost," píše v něm a připomíná, že velké městské maratony mívají též velmi silný dobrosrdečný rozměr. "Jejich účastníci přispívají ročně miliony dolarů na charitu, samotné závody by se neobešly bez pomoci tisíců dobrovolníků, kteří zajišťují vše od péče o zavazadla, přes občerstvovací stanice po cílový prostor.Ulice jsou lemovány nesčetnými miliony diváků, kteří jsou zde nezištně, jen aby tleskali, povzbuzovali a oslavovali to nejlepší z lidského konání. Žádná omluva, žádný důvod tak nemohou být dost silné, aby ospravedlnily ony výbuchy, které zasáhly nás všechny," dodal Diack.

Původci útoků ani jejich motivy zatím nejsou známi, je však pravděpodobné, že je Bostonský maraton přitáhl svoji masovostí. Jako nejstarší maraton světa, který se letos běžel už po 117., je velkým lákadlem pro běžce z celého světa, na startu jich v pondělí bylo přes 27 tisíc.

Dodejme, že nejrychleji v cíli byl etiopský běžec Lelisa Desisa, který trať uběhl za 2:10:22 a připsal si druhý maratonský triumf v kariéře. Ve finiši porazil o pět vteřin olympijského medailistu z roku 2008 na desítce, Keňana Micaha Koga, který na maratonu debutoval. Třetí, v těsném závěsu, byl vítěz Newyorského maratonu, Gebre Gebremariam. Ženám kralovala Keňanka Rita Jeptoová za 2:26:25. Třiatřicet vteřin za ní doběhla na druhém místě Etiopanka Hailu Meseretová, třetí byla s dalším třívteřinovým odstupem obhájkyně loňského triumfu, Sharon Cheropová. Nejlepšími neafrickými závodníky byli Američané Jason Hartmann a Shalane Flanaganová, kteří doběhli shodně na čtvrtých místech.

Adam Pražák, foto: Wikipedia