přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Prezident vyznamenal i dva sportovce

Na Pražském hradě byly při 91. výročí založení republiky oceněny dvě sportovní osobnosti. Atleti mezi nimi tentokrát chyběli.

Prezident Václav Klaus včera v rámci oslav vzniku Československé republiky v roce 1918 odměňoval význačné osobnosti veřejného života. A státní vyznamenání obdrželi mj. výrazné postavy z oblasti sportu. Josefům Musilovi a Váňovi udělil prezident Medaili Za zásluhy druhého stupně. Prvně jmenovaný patří k legendám volejbalového sportu, u nás byl zvolen osobností minulého století, na světě se dostal v obdobném hodnocení mezi nejlepších osm hráčů. Váňa nedávno zvítězil jako nejstarší jezdec (20. října mu bylo 57 let) v jednom z nejnáročnějších dostihů na světě, Velké Pardubické, navíc po šesté, což se dosud také nikomu nepodařilo. Vedle sportovců přeje Klaus o něco více než jeho předchůdce Havel také osobnostem uměleckého života, letos tak medaili získal kupř. zpěváci Karel Gott nebo Eva Pilarová.

Atleti se zatím na listinu prezidentské kanceláře dostali dvakrát, stejně jako u dalších sportovců se jednalo o Medaili Za zásluhy. V roce 2001 obdržel toto vyznamenání oštěpař Jan Železný, trojnásobný olympijský vítěz a držitel světového rekordu. Po triumfu na olympiádě se této pocty dostalo v roce 2004 také desetibojaři Romanu Šebrlemu, rovněž držiteli světového rekordu. Železný dostal Medaili Za zásluhy třetího stupně, Šebrle o jednu kategorii výš, tedy druhého stupně. Oceněnými sportovci jsou od vzniku České republiky také dva hokejisté: Ivan Hlinka (1999), Augustin Bubník (2002) i fotbalisté: Josef Masopust (2006), Antonín Panenka (2008), dále gymnastka Věra Čáslavská (1995) a lyžařka Kateřina Neumannová (2006).


Nejčastěji udělované vyznamenání sportovcům - Medaile Za zásluhy (avers) - zdroj: hrad.cz

Prezident republiky státní vyznamenání propůjčuje nebo uděluje. Řády – bílého lva a Tomáše Garrigua Masaryka – jsou vyšší formou. Propůjčují se občanům České republiky, po smrti se insignie (ocenění jako takové) vrací Kanceláři prezidenta ČR, na rozdíl od těch, kteří nejsou českým občany, v jejich případě insignie zůstávají v držení dědiců. Těm se ocenění udělují, stejně jako v případě nižší formy vyznamenání, medailí – Za hrdinství a za zásluhy. Návrhy na ocenění navrhují nejen obě komory parlamentu nebo vláda, ale i občané, skupina občanů nebo organizace. Prezident však může vyznamenat i kohokoli dalšího dle vlastního uvážení.

Podrobnosti o státních vyznamenáních jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout