přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. října 2010, 14:04

Prezident ocenil Jana Haluzu

Někdejšímu atletovi a prvnímu trenérovi Emila Zátopka bylo při příležitosti výročí vzniku republiky propůjčeno státní vyznamenání. Haluza byl oceněn za perzekuci po roce 1948.

Prezident Václav Klaus propůjčil JUDr. Janu Haluzovi včera na Pražském hradě při každoročním slavnostním aktu Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy „za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Byl vynikajícím sportovcem, československým reprezentantem v atletice a prvním trenérem Emila Zátopka,“ píše se na úvod oficiálního prohlášení na stránce hrad.cz, které zaznělo i při ceremonii.


Jan Haluza - foto: www.pametnaroda.cz

Sportovcem od mládí
JUDr. Jan Haluza se narodil 12. července 1914 ve Šternově, dnešním Újezdu u Brna. Sportu se věnoval intenzivně od mládí. Jako člen Orla, křesťanské sportovní organizace, se stal čtrnáctkrát jejím přeborníkem a přivezl také medaile z katolických olympiád ve Vídni a Lublani. Vedle toho získal celkem devět titulů mistra republiky, třikrát v krosu, dvakrát ve stýplu a na silnici (Běchovice), jednou na 1500 metrů a v lesním běhu. Po brněnských VS a Orlovi běhal za SK Baťa Zlín, kde se setkal s Emilem Zátopkem, jehož se stal prvním a jediným trenérem.

Perzekvován komunisty
Před okupací Československa v roce 1939 Haluza stihl ještě promovat na brněnské právnické fakultě. Ocenění, které mu bylo včera slavnostně propůjčeno, pak získal především za své poválečné postoje. Jako člen Československé strany lidové a předseda Krajského výboru lidové mládeže Zlínska odmítl po roce 1948 členství v KSČ, za což byl zatčen. Šest let natvrdo dostal za údajnou přípravu úkladů o republiku a hospodářskou špionáž. Poté jej komunisté obvinili ze členství ve skupině doktorky Milady Horákové a mučili elektrickým proudem v Uherském Hradišti.


Řád TGM - foto: Národní muzeum, Praha

Haluza si prošel kromě věznic také lágry „jáchymovského pekla“, při vyšetřování další údajné špionáže v jednom z táborů se nakazil tyfem a po 22 dnech v obluzení ztratil paměť. I po propuštění na svobodu (1954) byl nadále sledován Státní bezpečností a vyhrožováním přesvědčován ke spolupráci. Po letech práce v podřadných povoláních se až v šedesátých letech se mohl věnovat právnické praxi.

Stále činný
Po listopadu 1989 se zasloužil o obnovení TJ Orel a před včerejším státním vyznamenáním obdržel, mimo jiné, Zlatou medailí za čestný běh životem. „Přes svůj vysoký věk 96 let je stále aktivním členem Konfederace politických vězňů,“ zaznělo na závěr předávání řádu TGM. S manželkou se věnuje besedám s mládeží. Více o Janu Haluzovi v jeho profilu na webové stránce „Paměť národa“.

Před Haluzou obdrželi z řad atletů Medaili Za zásluhy, tedy především za své sportovní výkony:
I. třídy: Emil Zátopek (1998)
II třídy: Dana Zátopková (2003), Roman Šebrle (2004)
III. třídy: Jan Železný (2001)

Michal Procházka

Vytisknout