přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. prosince 2007, 14:23

Přestup roku? Adam Ptáček do VSC

Tyčkař Ptáček změnil po osmi letech oddíl i trenéra. Ukončil své působení v Dukle pod trenérem Boleslavem Paterou a na sezonu 2008 se připravuje s Pavlem Beranem.

Na exhibiční Pražské tyčce 2007 ve spodní části Václavského náměstí překonal Ptáček 582 centimetrů, ale při následném pádu si vymknul loket a přišel o zbytek sezony. Nyní je již zdravý a fit, ruka dle jeho slov drží a Adam se připravuje na halovou sezonu 2008. Ovšem nikoliv na Julisce, ani na Kanárských ostrovech se skupinou Boleslava Patery. Trénuje v přetlakové hale v Praze na Strahově pod vedením trenéra Pavla Berana.

"Rozhodl jsem se ukončit spolupráci na Dukle s trenérem Boleslavem Paterou. Cítil jsem, že potřebuji změnu," oznámil halový vicemistr světa z roku 2004. Ke konci října 2007 vypršela Ptáčkovi na Dukle smlouva a tyčkař se rozhodl přestoupit od 1. listopadu do VSC pod nového trenéra. Důvody? "Říkal jsem si již dlouho, že jsem ztratil motivaci. Chtělo to změnu. Když jsem přešel na USK, budu chtít ukázat, že jsem u nás nejlepší, budu se chtít před Duklou předvést."

Končí tak osmiletá spolupráce mezi ním a Boleslavem Paterou. "Řekl jsem mu (Paterovi), že se musím rozmyslet, jestli chci pokračovat u někoho jiného, nebo úplně skončit. Ale pokračovat budu a sice u Pavla Berana. Trénovalo u něj hodně českých rekordmanů a výborných tyčkařů, i Patera."

Jak se k Adamově rozhodnutí staví jeho bývalý trenér Boleslav Patera? Ten je v současné době se svojí skupinou tyčkařů na Kanárských ostrovech, ale vzkázal do Čech toto: "Věřím, že Adamovi změna prostředí po osmi letech může pomoci k získání nové motivace, kterou v posledních letech ztrácel a s tím i  související obtíže s docházkou na trénink a životosprávou. Také v nové skupině bude mít trenér Beran na Adama více času, neboť já v posledních letech souběžně připravuji k nejvyšším soutěžím několik skokanů. Nemohu tedy plně stihnout jejich individuální varianty tréninku a závodů, kdy musím často hledat různá kompromisní řešení."

Dlouholetá spolupráce mezi nejúspěšnějším tyčkařem a trenérem současnosti však nemusí skončit definitivně. Patera se nabídl, že Adamovi kdykoliv poradí a pomůže s technikou, bude-li z druhé strany zájem: "Pokud bude potřebovat zkonzultovat některé úspěšné aspekty tréninku z minulosti, může se na mne stále bez obav obrátit. Rád uvidím opět na světových soutěžích jeho brilantní techniku." Zda Ptáček využije předloženou nabídku, ještě neví, ale cení si jí. "Určitě mu děkuji za celá ta léta i za to, že mi chce nadále pomáhat. Ale jsem zatím v nové tréninkové skupině spokojený."

Na Strahově v posilovně i v přetlakové hale již naplno polyká tréninkové dávky a snaží se nemyslet na zranění ruky, které ho letos vyřadilo z bojů na světovém šampionátu. "Už mi ale i zatrnulo," přiznává. "Skákal jsem z deseti kroků na gumu a ve vzduchu jsem zlomil tyčku. Chvíli jsem se klepal v šuplíku, ale snažím se na to nemyslet. Rok a půl skáči na karbonu, ale dokud si nebudu stoprocentně jistý loktem, vracím se k měkčím spiritům." V prosinci čekají na Ptáčka tréninky na Strahově, v lednu pak soustředění na Kanárských ostrovech. "Snad to vyjde, určitě bych rád do tepla. Ale asi na Tenerife, protože už tam chceme skákat a na Lanzarotte to děsně fouká."