přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2003, 16:35

Přespolní běžci uzavřou účet republikových šampionátů sezony

Východočeské Nové Město nad Metují hostí v sobotu 22. listopadu mistrovství České republiky v krosu.

35. ročník domácího šampionátu přespolních běžců se zapíše jako jeden z nejpočetnějších v historii. „Startovní listina čítá přes 170 jmen,“ podivuje se ředitel závodů Aleš Žďárský. „Před dvěma lety se mistrovství zúčastnilo 115 závodníků,“ vzpomíná na MČR 2001, které se uskutečnilo taktéž v Novém Městě. Letos se malebné městečko na úpatí Orlických hor mistrovství ČR v krosu zhostí už počtvrté, stejným počtem se může pochlubit pouze Praha.

Krátce po skončení mistrovských závodů bude provedena nominace české reprezentace pro nadcházející ME v britském Edinburghu. Start na vrcholném evropském podniku této sezony si zajistí celkem sedm českých běžců, které vesměs určí právě domácí šampionát. Ve skotské metropoli se 14. prosince představí mistři republiky v kategoriích muži – vytrvalci, ženy a juniorky, čtyři nejlepší junioři pak budou na ME bojovat také v soutěži družstev. Vedle zmíněných kategorií se v rámci mistrovství ČR uskuteční také závod mužů – mílařů. Ti se vydají na šestikilometrovou trať, stejně jako junioři a ženy. Juniorky změří síly na 4000 m a vytrvalecká distance mužů měří 10000 metrů.

Oba vítězové mužských kategorií z roku 2002 – Tomáš Krutský a Zdeněk Dúbravčík – se pyšní již čtyřmi zlatými medailemi z domácích šampionátů v přespolním běhu a v Novém Městě nad Metují mohou zaútočit na druhou příčku v historické tabulce počtu titulů. Čtyřiadvacetiletý Krutský bude v závodě vytrvalců čelit útoku řady slavných soupeřů. Na start se postaví letošní mistr ČR v půlmaratonu Pavel Faschingbauer, maratonský šampion Jan Bláha, desetinásobný mistr republiky na dráze Michael Nejedlý či korunní princ domácího steeplu David Gerych. Kombinaci závodu juniorů a mužů – vytrvalců v Novém Městě zvažuje hlavní favorit juniorské soutěže Jan Kreisinger. Ten se v případě letošního vítězství může posunout do čela v historické tabulce juniorských mistrů republiky po bok Tomáše Krutského. O titul mezi mílaři bude usilovat obhájce prvenství, mariánskolázeňský veterán Zdeněk Dúbravčík.

Favoritkou soutěže žen bude loňská vítězka Jana Biolková, která se ze zlaté medaile na mistrovství ČR v přespolním běhu radovala už dvakrát. Cestu za titulem jí může znepříjemnit Irena Šádková, úřadující mistryně republiky v půlmaratonu. V závodě by se měla představit také zkušená Petra Kamínková. Olomoucká závodnice v červenci na domácím stadionu vybojovala mistrovský titul na 10000 m na dráze a v silničním závodě Běchovice – Praha zvítězila právě před Biolkovou. Do souboje o medaile mohou promluvit i účastnice letošního mistrovství Evropy a Světového poháru v běhu do vrchu Pavla Matyášová a Barbora Kuncová. V závodě juniorek se při neúčasti obhájkyně titulu Venduly Frintové otevírá cesta k nejcennějšímu kovu loňské vicemistryni Evě Tománkové.

Mistři ČR v přespolním běhu pro rok 2002:
MUŽI – vytrvalci:     Tomáš Krutský
MUŽI – mílaři:         Zdeněk Dúbravčík
ŽENY:                     Jana Biolková
JUNIOŘI:                 Jan Kreisinger
JUNIORKY:              Vendula Frintová


Pro jistotu všech přihlášených atletů a oddílů uvádíme startovní listinu MČR v přespolním běhu 2003. V několika případech přihlášek prostřednictvím elektronické pošty totiž došlo k chybám v doručení e-mailu.  

Více informací k MČR v přespolním běhu naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA…

Tomáš Klement

Vytisknout