přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2004, 20:00

Premiérovým vítězem Kutnohorské laťky se stal Ptáček

V Kutné Hoře se ve středu 19. května uskutečnil první ročník tyčkařského mítinku, na kterém startovali dva medailisté z letošního mistrovství světa v hale.

Český rekordman Adam Ptáček podle očekávání vybojoval prvenství, když před nadšenými diváky před chrámem sv. Barbory překonal laťku ve výšce 5.40 m. Pro stříbrného medailistu z HMS v Budapešti bylo dnešní vystoupení vůbec prvním startem v letní sezoně, na všechny pokusy při kutnohorských závodech se rozbíhal pouze ze čtrnácti kroků. „Šel jsem záměrně z takhle kratičkého rozběhu. 540 centimetrů je můj osobák ze čtrnácti kroků,“ skromně sdělil po závodě ke svému výkonu.

Ptáček zahajoval na rovných pěti metrech, pak pokračoval na 5.20. Obě výšky, stejně jako vítězných 5.40, zdolal napodruhé. Následně absolvoval tři neúspěšné pokusy na 5.50 a poté se už mimo soutěž pokoušel o 5.60 m. Jediný Ptáčkův pokus na této laťce byl velmi nadějný. „Ten pokus se mi docela povedl, i když už to bylo jenom mimo soutěž,“ komentoval třiadvacetiletý tyčkař svůj poslední skok „pro diváky“.

Adama Ptáčka ještě tento týden čekají dva významné starty. V sobotu se představí v dresu pražské Dukly při úvodním dílu Česká spořitelna extraligy v Kladně a v neděli se přesune do Turnova, kde bude startovat v mezinárodní konkurenci na memoriálu Ludvíka Daňka. Český reprezentant změří síly mimo jiné s polským šampionem Kolasou a slovenským rekordmanem Haraksimem. „V Kutné Hoře jsem se před sezonou určitě dobře rozzávodil,“ poznamenal Ptáček k dnešnímu závodu a zhodnotil jeho průběh: „Celkově je to tady pěkné, dobré podmínky, hlavně diváci byli hodně znát. Stáli přímo u rozběhu, takže byla vynikající atmosféra.“ Diváckou kulisou byl nadšen i ředitel mítinku a bývalý národní rekordman ve skoku o tyči Zdeněk Lubenský: „Sešlo se tu strašně moc lidí, nedalo se tady ani projít. Tolik lidí jsme určitě nečekali, prostě perfektní atmosféra.“

Ze startovního pole devíti tyčkařů se před chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře přes 5 metrů přenesli kromě Ptáčka ještě tři závodníci. Druhou pozici za 5.10 m obsadil někdejší reprezentant Petr Špaček, který se do tyčkařského sektoru vrátil po delší přestávce. Stejným výkonem skončil třetí Miroslav Telecký, 5.00 překonal čtvrtý v pořadí Michal Balner. Světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle v Kutné Hoře skončil s výkonem 4.80 m šestý. Šebrle pak třikrát neuspěl na pěti metrech a jako bonus od pořadatele dostal jeden pokus na 5.10, ale také shodil.

Výsledky 1. ročníku Kutnohorské laťky, 19. 5. 2004: 
1. Ptáček 5.40, 2. Špaček 5.10, 3. Telecký 5.10, 4. Balner 5.00, 5. Bechyně 4.80, 6. Šebrle 4.80, 7. Dočkal 4.80, 8. Hončl 4.60, 9. Sóldos 4.20

Tomáš Klement

Vytisknout