přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. července 2003, 16:03

Premiérový titul v kladivu získal Lukáš Melich

Na stadionu Lokomotivy Olomouc začaly soutěže druhého dne mistrovství České republiky mužů a žen.

Před slavnostním zahájením se uskutečnil závod kladivářů, který přinesl poněkud překvapivého vítěze. Obě domácí stálice, Pavel Sedláček a Vladimír Maška, byly poraženy. Postaral se o to nadějný závodník pražské Dukly Lukáš Melich. Dvaadvacetiletý oddílový kolega desetinásobného mistra republiky Sedláčka ve čtvrté sérii překonal letitý rekord olomouckého stadionu výkonem 74,72. Této vzdálenosti se hlavní favorit soutěže Maška přiblížil až v závěrečné sérii, ale 74,15 stačilo pouze na stříbrnou medaili.

V 15 hodin po slavnostním zahájení šampionátu odstartoval hlavní blok soutěží. Olomoucký stadion se záhy zaplnil a publikum spolu se zkušeným atletickým speakerem Jackem Přibáněm brzy vytvořilo pro závodnáky optimální kulisu. Postup do finále běhu na 100 m překážek si bez problémů zajistila favoritka soutěže Lucie Martincová časem 13,40. Závod na 110 m překážek by se v podvečerním finále měl stát kořistí Slávisty Jana Čecha, nebo Stanislava Sajdoka z pražské Dukly. Oba borci, kteří letos dosáhli osobního maxima 13,97, ze svých rozběhů postoupili z prvních míst.

V závodě oštěpařek jasně dominovala Barbora Špotáková. Ve třetí sérii se dostala přes padesátimetrovou hranici (52,20) a tento výkon ještě se ukázal jako vítězný. Ve druhém rozběhu závodu žen na 800 m startovala sedminásobná mistryně ČR na 400 m Helena Fuchsová. S přehledem si pohlídala postup v čase 2:11,18 Na stejné trati mužů se představili účastníci letošního halového MS v Birminghamu Roamn Oravec a Michal Šneberger i obhájce prvenství Ondřej Křička. Diváci spatří kompletní trio také ve finálovém běhu.

V nejkratším sprintu žen prošla z prvního místa do dnešního finále obhájkyně titulu Hana Benešová. Osmadvacetiletá závodnice USK Praha časem 12,10 dosáhla třetího nejlepšího výkonu v rozbězích. Rychleji zaběhly stovku v rozběhu B Tereza Košková (11,76) a Pavlína Dlouhá (11,99). Na 100 m žen se představil nejrychlejší muž České republiky Jiří Vojtík, který letos v květnu při prvním kole Česká spořitelna extraligy v Praze na Julisce dokázal dvakrát vytvořit osobní rekord. Stovku prolétl sprinter Olympu Praha v čase 10,36. Mistrovství republiky v Olomouci je pro Vojtíka poslední prověrkou před startem na evropském šampionátu do 22 let v polské Bydhošti. Už v rozběhu český reprezentant vytvořil nový rekord stadionu a časem 10,46 naznačil, že ve finálovém běhu bude deset let starý rekord mistrovství ČR Jiřího Valíka (10,40) vážně ohrožen.          

Finálové výsledky MČR mužů a žen, 11.-13. 7. 2003 Olomouc:
MUŽI
Kladivo - 1. Melich (Dukla) 74,72, 2. Maška (LIAZ Jablonec) 74,15, 3. Sedláček (Dukla) 71,11
ŽENY
Oštěp - 1. Špotáková (Dukla) 52,20, 2. Jačková (Sparta Praha) 47,54, 3. Brejchová (SG Plzeň-Petřín) 45,88  

Celkové výsledky mistrovství ČR 2003 v Olomouci naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout