přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Premiéra Isinbajevové: 482 cm

Výkon ruské tyčkařky byl oceněn jako nejlepší počin na halovém mítinku Millrose Games, které se konaly v pátek v New Yorku.

První start Jeleny Isinbajevové ve Spojených státech přinesl očekávané plody. Stačil jeden úspěšný skok (463 cm) a bylo jasné, že v Madison Square Garden vyhraje. Její druhý skok (472) jí vynesl do čela letošních světových tabulek a čtvrtý (protože třetí shodila) jí na trůnu usadil ještě pevněji (482). Suverénka posledních si pak nechala dát na stojany 492 cm, tedy o obligátní centimetr více, než je její stávající halový světový rekord z loňského roku. Další zápis do historie se jí však nevydařil. Na tom, že nedokázala odměnit téměř patnáct tisíc freneticky povzbuzujících diváků, měly podle Isinbajevové svůj díl viny problémy s aklimatizací. „Zpočátku jsem se cítila velmi dobře, ale posléze na mě padla únava a dělala jsem chyby. Příště se na přechod mezi časovými pásmy lépe připravím,“ slíbila serveru IAAF ruská diva.
Druhá v soutěži tyčkařek skončila domácí Jennifer Stuczynskiová, která už letos dokázala skočit 470 cm a společně s Němkou Carolin Hingstovou je aktuálně na druhém místě tabulek. V New Yorku však skočila pouze 453 cm stejně jako třetí April Steinerová (taktéž USA).

Silný moment přinesl ženský závod na 60 m překážek. Postarala se o něj už čtyřicetiletá! Gail Deversová, když porazila všechny své soupeřky včetně olympijské šampionky Joanny Hayesové. V cíli byla v čase 7.86. „Ve čtyřiceti se nestarám o to, jak jsem stará. Chci vyhrávat,“ řekla matka devatenáctiměsíční Karsen, která se kromě mateřským povinnostem věnovala v poslední době i trénování Danielle Carruthersové. Ta doběhla v čase 7.94 třetí. „Byla to právě Daniele, kdo mě přemluvil, abych na Millrose Games startovala,“ řekla nestárnoucí Deversová a dodala, že její páteční vystoupení nelze brát jako comeback: „Nemám naplánované žádné další závody. Když ale někdo zavolá, a nabídne peníze, tak někde poběžím,“ dodala. 

A ostatní výsledky?
Mužskou šedesátku vyhrál v čase 6.56 Shawn Crawford. Pomohla mu k tomu i chyba světového rekordmana Maurice Greena, který se na 25 metrech poroučel k zemi. Ve výsledcích u něj najdete nevídaný čas 27.70.

Výbornou úroveň měl závod koulařů. Zvítězil v něm domácí Christian Cantwell hodem ze druhé série 21.88 m, když za sebou zanechal krajany Reese Hoffu a Dana Taylora. Oba přitom také překonali 21metrovou hranici (21.75, resp.21.12).

Závod na 1 míli vyhrál Američan Bernard Lagat, pro kterého to byl už pátý triumf na slavném mítinku. Tentokrát však o něj musel tvrdě bojovat. Na 160 yardů dlouhém oválu sváděl s o 17 cm vyšším Australanem Craigem Mottramem vyrovnaný souboj a udolal ho až svým závěrečným finišem. V cíli byl v čase 3:54.26, Mottram dosportoval o 55 setin později.  

Tyčkaři svedli bitvu o prvenství na 580 cm. Zásluhou lepšího zápisu z ní vyšel lépe domácí Brad Walker, který tuto výšku zdolal napoprvé. Australan Steve Hooker potřeboval o pokus více. Jeff Hartwig skončil třetí s 570 cm na kontě.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout