přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2010, 18:39

Překážkářka Řehounková doběhla desátá

Na singapurském stadionu Bishan se dneškem skončil atletický program premiérové olympiády mládeže. Ze sedmi českých reprezentantů se dostali tři do elitní osmičky, diskař Mazgal se dokonce zaskvěl bronzem.

Třetí a celkově šestý den atletických soutěží se medaile rozdělovaly bez českých nadějí. Nejlepším výsledkem tak mohlo být deváté místo někoho z trojice B finalistů. Nejblíže k tomu měla Nikola Řehounková, která dnes podlehla pouze jediné soupeřce, celkově jí tedy patří desáté místo. Těšit ji může vylepšený osobní rekord na 61.35, mrzet naopak fakt, že by s tímto časem postoupila do finále A – v kvalifikačním kole běžela Řehounková o vteřinu a půl pomaleji. V boji o nejcennější kov se prosadila Francouzka Aurelie Chaboudezová, která ze svého nejlepšího rozběhového času ubrala 85 setin na vítězných 58.41.

Tyčkař Ondřej Honka zdolal tentokrát pouze svou základní výšku 430 cm, laťka o dva decimetry výše už byla pro něj konečnou. Lepší byli ve finále B tři soupeři, a tak se v konečném účtování Honka zařadil na dvanácté místo. O olympijském zlatu pro Španěla Didaca Salase rozhodl jediný křížek navíc v zápise Brazilce Da Silvy, když oba skokané zdolali nejlépe 505 cm.

Kladiváři Jaromíru Pumrovi se po čtyřech nezdařených hodech v kvalifikaci povedl hned první hod finále B. Výkon 63.78 m už dále nezlepšil, celkově mu to stačilo na 13. příčku. Zlato vybojoval v osobním rekordu 73.99 metru Číňan Liu Binbin (česká transkripce Liou Pin-pin).

Nedělní a pondělní olympijští šampioni
Dvoustovku ovládla s relativně pohodlným odstupem před soupeřkami nigerijská sprinterka Nkiruka Florence Nwakweová v osobním rekordu 23.46. O vzestupu asijského sprintu hovoří na stejné trati vítězství Čínana Xie Zhenye (v české transkripci Sie Čen-jie) za 21.22 o 5 setin před Japoncem Hommou. Kubánec Norge Lara Sotomayor svedl na čtvrtce překážek úspěšnou bitvu s Indem Durgeshem (50.69 vs. 50.81).

V tzv. smíšené (Švédské) štafetě, běhané na 100-200-300-400 metrů se oproti zvyklostem nemíchaly jen sprinterské úseky, ale také národnosti. Mezi dívkami tak olympijský závod ovládla v čase 2:05.62 čtveřice složené ze dvou Američanek – Jacobsové a Reynoldsové – a dvou bahamských sprinterek, Gaitherové a Brownové. Mezi chlapci se poskládal nejsilnější kvartet z třech individuálních olympijských vítězů. Brazilský vítěz dálky Dos Santos, jamajský krále stovky Skeen a dominikánský čtvrtkař Santos spolu s Američanem Glassem dosáhli času 1:51.38.

Na kilometru si počínal poměrně suverénně Etiopan Mohammed Geleto, když navíc stlačil čas téměř o půl vteřiny pod hranic 2:20. Také mezi dívkami se prosadila východoafrická velmoc Etiopie, pouze se Tizita Ashameová musela o své prvenství v osobním rekordu 2:43.24 o poznání více bít, Švýcarka Schläpferová podlehla jen o šest desetin.

Na trojce se proti etiopskému zástupci vytáhl rival ze sousední Eritreje Abrar Osman (8:07.24), jenž s mírným odstupem 1.3 sekundy utekl centimetrové bitvě o stříbro. Jediný triumf z hladké běžecké trati zajistila pro Keňu Gladis Chesirová (9:13.58), která tak ovšem učinila s luxusním desetivteřinovým náskokem.

Stýpl přinesl Keni větší radost, dokonce dvojnásobně zlatou: Tituly vybojovala bez větších potíží Virginia Nyamburaová v osobním rekordu 6:29.97 i její kolega Peter Matheka Mutuku (5:37.63) po bitvě s etiopským rivalem. Chodecké desítce kraloval o minutu před nejbližším soupeřem Ukrajinec Igor Ljaščenko, sám prošel cílem v čase 42:43.93.

Výškařské zlato získala Ruska Maria Kučinová, která jako jediná překonala 189 centimetrů, zdatnou sekundantskou jí byla Italka Trostová, jež skočila o 3 cm méně. V dálkařském sektoru se rozhodovalo o šampionovi až v poslední sérii, na úspěšných 765 cm Japonce Matsubary odpověděl Brazilec Caio Dos Santos skokem o 4 cm delším. Trojskokankám vládla s velikým, půlmetrovým odstupem švédská reprezentantka Khadjidatou Sagniaová, která o 56 cm překonala 13metrovou hranici. Mezi chlapci byla soutěž otevřenější, ostatně Kubánec Radame Fabar Sanchez si svůj vítězný pokus 16.37 „schoval“ do závěrečné, čtvrté série.

Ruská koulařka Natalia Troněvová se z pozice mimo medaile vyšvihla posledním pokusem dlouhým 15.66 až ke zlatu. Naopak chlapcům jednoznačně kraloval Krzysztof Brzozowski, nejdelší byl sice hned jeho úvodní finálový vrh – osobní rekord 23.23 metru – ovšem Polák by zvítězil i všemi dalšími měřeným pokusy. Podobně hned v první sérii oštěpařské soutěže rozhodl o svém suverénním prvenství Argentinec Braian Toledo, jenž poslal své náčiní na pro soupeře nedostižitelných 81.78 metru. Jediný měřený pokus dlouhý 59.08 m stačil francouzské kladivářce Alexii Sedykhové k olympijskému triumfu.

Výsledky ze Singapuru naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout