přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Překážkářka Pečonkinová má titul i kompletní sbírku medailí z MS

Hlavní favoritka finálového závodu na 400 metrů překážek Julia Pečonkinová z Ruska se dnes stala mistryní světa a ukončila čekání na první zlatou medaili z významného šampionátu.

Na helsinském Olympijském stadionu si světová rekordmanka doběhla pro titul v nejrychlejším čase sezony 52,90 sekundy. Jako první se letos dostala pod hranici 53 vteřin, už před šampionátem vedla tabulky s třemi nejlepšími výkony.
Sedmadvacetiletá Pečonkinová zkompletovala medailovou sbírku z MS, protože z předloňské Paříže má bronz a z Edmontonu stříbro. Úspěch z olympiády jí chybí, vloni v Aténách skončila ve finále poslední.

V Helsinkách ji marně v cílové rovince dotahovaly americké soupeřky. Šampionka USA Lashinda Demusová dosáhla o 37 setin pomalejšího času, bronz získala v 36 letech Sandra Gloverová.

Naděžda Ostapčuková vrátila na mistrovství světa v Helsinkách koulařský titul do běloruských rukou. Před dvěma lety v Paříži ještě prohrála se Světlanou
Kriveljovovou z Ruska při pokusu navázat na předchozí triumf krajanky Janiny Korolčikové. Ve finské metropoli ale vedoucí žena letošních tabulek ruským soupeřkám prohru vrátila suverénním způsobem - jako jediná se dostala přes 20 metrů, a to rovnou o 51 centimetrů.

Stříbro těsně uhájila ruská vrhačka Olga Rjabinkinová, za jejímž výkonem 19,64 o pouhé dva centimetry zaostala Valerie Viliová z Nového Zélandu. Obě se vedle první medaile z velkého šampionátu mohly radovat i ze skalpu obhájkyně titulu Kriveljovové, která skončila s velkou ztrátou až čtvrtá.

Tiruneš Dibabaová a její etiopské kolegyně ovládly na mistrovství světa v Helsinkách i finálový běh na 5000 metrů. Týden po absolutním triumfu na desetikilometrové trati opět soupeřky nestačily v posledním kole na drtivý finiš Etiopanek, které tentokrát obsadily dokonce první čtyři místa.
Devatenáctiletá Dibabaová navíc získala jako první atletka v historii MS vytrvalecký double, o který se před ní marně pokoušeli třeba její krajané Haile Gebrselassie či Kenenisa Bekele.

Strhující souboj obhájkyně titulu Dibabaové s olympijskou vítězkou Meseret Defarovou dopadl lépe pro šampionku z desítky, která tak ziskem druhého titulu v rekordu MS 14:38,59 napodobila amerického sprintera Justina Gatlina. Bronzovou medaili získala stejně jako na dvojnásobné trati Ejegayehu Dibabaová.

                                                                                                    ČTK