přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Překážkářka Hejnová se vrátila z Kaunasu a chystá se do Helsinek

Krátce po čtvrté hodině odpolední dosedlo na přistávací dráhu ruzyňského letiště linkové letadlo z Rigy, na jehož palubě byla i veleúspěšná česká výprava vracející se z evropského šampionátu juniorů z litevského Kaunasu.

Mohla se pochlubit dlouho nevídanou sbírkou tří zlatých medailí. Po jedné do ní přispěli Koulař Remigius Machura, dálkařka Denisa Ščerbová a běžkyně na čtyři sta metrů překážek, Zuzana Hejnová. Ta si kromě čerstvého titulu přivezla z Kaunasu i národní rekord a limit na MS v Helsinkách.

 Na letošním memoriálu Josefa Odložila jste poprvé v kariéře prolomila sedmapadesátivteřinovou hranici. Zaběhla jste 56.79, což byl nový juniorský rekord. Ve finálovém závodě na MEJ jste z toho času ještě 9 desetin ubrala. Odkud se bere to skvělé zlepšení?

„Tento rok jsem se specializovala jenom na překážky, předtím jsem měla vícebojařskou přípravu. A hlavně jsme změnili překážkářský rytmus. Dřív jsem běhala na 16 kroků, teď na 15.“

 

Čas 55.89 je současně novým českým rekordem na 400 m př. O dvacet devět setin jste překonala 22 let starý rekord Anny Filíčkové-Šulcové. Všimla jste si, že vám na stránkách atletika.cz osobně gratulovala?

„Bohužel ne. Ještě jsem se těmi vzkazy neprobírala. Nebylo tam připojení na internet.“

 

Vloni na MSJ v Grossetu, kde jste získala stříbrnou medaili, vám zlatá Ruska Jekatěrina Kostěcká ve finále nadělila téměř dvě vteřiny. Letos jste ji na cílové pásce těsně porazila. Je to tím, že jste se tolik zlepšila nebo ona šla o tolik dolů?

„Myslím, že jsem se hodně zlepšila. Kostěcká letos neměla takovou formu, ale jak se ukázalo, na mistrovství Evropy se připravit dokázala.“

Jaký máte spolu vztah?

„Jenom se pozdravíme. Občas prohodíme pár slov. Popřejeme si vždy hodně štěstí, ale nijak zvlášť se nekamarádíme.“

 

Kromě zlaté medaile a národního rekordu si z Kaunasu přivážíte i limit na MS v Helsinkách. Věděla jste, že na něj budete útočit?

„Rozhodně ne. O limitu jsem věděla, ale nemyslela jsem na něj.“

 

Dosavadním vrcholem sezony bylo pro vás MEJ, k němu jste patrně směřovala přípravu. Nyní k němu neočekávaně přibyl další vrchol, ještě prestižnější. Za patnáct dní startují rozběhy na světovém šampionátu v Helsinkách. Nebojíte se, že vám do té doby spadne forma?

„Ani ne. Doufám, že forma vydrží.“

 

Váš cíl pro Helsinky? Postup z rozběhu?

„ To by bylo nad plán. Spokojená budu, když zopakuji čas z Kaunasu. Pokud se dostanu do semifinále, budu spokojená maximálně."

 

Neudělalo vám mistrovství tak trochu čáru přes rozpočet? Nemusíte rušit dovolenou?

„To ne. Žádnou dovolenou jsem naplánovanou neměla.“

 

Chystáte se na poslední dny přípravy někam do zahraničí?

„ Zůstanu v Praze. Nikam se nechystáme."

Adam Pražák

Vytisknout