Překážkáři Svoboda a Škrobáková zářili v Jablonci, Novotnému limit na HME těsně unikl

sobota 22. ledna 2011
Petr Svoboda a Lucie Škrobáková rozšířili na mítinku Jablonecká hala okruh atletů se splněným nominačním kritériem pro halové ME v Paříži. Dálkaři Romanu Novotnému chyběl centimetr.

Jablnec nad Nisou
Velmi dobrý vstup do sezony mají za sebou překážkáři Petr Svoboda a Lucie Škrobáková. Medailisté z posledního evropského šampionátu "pod střechou" splnili nominační limit na následující HME hned v prvním závodě na 60 m př., když v rozbězích mítinku Jablonecká hala dosáhli časů 7.59, resp. 8.16. Ve finále pak oba své výkony ještě vylepšili. Svoboda běžel čas 7.56, s nímž v současnosti vede světové tabulky, Lucie Škrobáková 8.07, což podle statistik IAAF aktuálně stačí na druhé místo. "Na první závod se mi běželo dobře. Rozběh byl trochu opatrný a hodně technický, ale ve finále jsem se snažila běžet agresivněji a je škoda startu, kde jsem zůstala v blocích, ale na druhou stranu jsem celou trať alespoň sťupňovala. A výkon je na mě na první závody opravdu slušný," prohlásila svěřenkyně Jany Jílkové pro topathletics.org. Svoboda hodnotil svoji letošní závodní premiéru podobně: "Mám ještě velké rezervy, hlavně na startu. Druhá polovina tratě se mi běžela dobře."

Připomněli se i další reprezentanti - Stanislav Sajdok obsadil na 60 m př. druhé místo po výkonu 7.84 (limit na HME 7.70), Martin Mazáč byl s 7.89 čtvrtý, specialistka na 400 m př. Zuzana Hejnová, která nás o následujícím víkendu bude reprezentovat na MU ve vícebojích, zvládla krátkou trať za 8.50. Na hladkých tratích byli nejlepší Libor Žilka (6.78) a Kateřina Čechová, pro níž je čas 7.39 halovým OR. Zdatně jí sekundovala Iveta Mazáčová, která byla jen o dvě setiny pomalejší.
O smůle může mluvit dálkař Roman Novotný, který se podruhé v krátké době za sebou přiblížil na dosah limitu pro HME, ale vždy kousek chyběl. Tentokrát to byl po výkonu 7.89 ten nejmenší možný, tedy jediný centimetr. Vícebojařka Eliška Klučinová vyhrála ženskou soutěž v dálce výkonem 597 cm.

Praha
Už v pátek se řada reprezentantů představila na veřejných závodech v Praze. Mezi ty, kteří ve strahovské hale zaujali, patří nepochybně Denisa Rosolová. Bývalá dálkařka a vícebojařka, která vloni veleúspěšně konvertovala ke čtvrtce, zaběhla v prvním závodě sezony   třístovku za 37.14 a jen o dvě desetiny zaostala za nejlepším výkonem české historie, který vytvořila vloni v Lievin nedlouho před HMS. Po třístovce Rosolová absolvovala ještě dvě soutěžní stopadesátky, obě v kvalitních časech 17.87 a 17.84. Ve druhém případě ji jen čtyři setiny dělily od českého maxima. „Myslela jsem si, že by to mohlo být i lepší, ale ještě nejsem vyběhaná.Teď už jen ladit na mítinky a hlavně abych měla limit na HME,“ ocitovaly Denisu stránky topathletics.org.

Mezi muži měl nejrychlejší stopadesátku(16.56) Rostislav Šulc, třístovku pak Theodor Jareš (34.31), který nenašel přemožitele ani na pětistovce (1:02.72). V ženské kategorii zaznamenala nejlepší výsledek na této trati Kristina Volfová (1:14.27). Další zajímavé výsledky přinesla soutěž ve skoku o tyči, kde Adam Ptáček a Jan Kudlička předvedli 540 cm. K nominaci na HME potřebují přidat ještě dva decimetry.    -

Wuppertal
Jiřina Ptáčníková obsadila třetí místo na skokanském mítinku v Německu. Skočila 442 cm, stejně jako domácí závodnice, vítězná Kristina Gadshiewová a druhá Julia Hütterová, na rozdíl od nich se jí to však povedlo až napotřetí. Výše už nikdo úspěšný nebyl, a tak se pořadí neměnilo. „Nedokázala jsem se pořádně soustředit. Ještě jsem rozhozená z tréninků, ale určitě se dám brzy do pořádku, abych mohla podávat co nejlepší výkon,“ prohlásila Ptáčníková.