přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Překážkáři se dnes utkají o semifinále

Do boje v rozbězích na 400 m překážek na olympijských hrách v Aténách česká atletika vysílá dvojici reprezentantů.


Foto: Josef Čech
S nejlepšími vzpomínkami na řeckou metropoli odletěl do dějiště OH český rekordman Jiří Mužík. Dosud platného nejrychlejšího času české historie 48.27 dosáhl Mužík před sedmi lety právě v Aténách, kde při své premiéře na světovém šampionátu obsadil lichotivou osmou pozici. „Na Atény nedám dopustit,“ potvrdil sedmadvacetiletý překážkář, „podmínky mi tam sedí, teplo mně taky vyhovuje. Tenkrát to byl můj první velký závod a postupem do finále jsem nasadil laťku hodně vysoko. Proto teď nemůžu být spokojen jen s účastí v semifinále.“ Přes jeho brány Mužík nepřešel při svém dosud jediném startu na olympijských hrách, před čtyřmi lety v Sydney. Finálovou účast si kromě Atén 1997 na světové akci vychutnal ještě v roce 2001 na MS v Edmontonu, kde skončil sedmý.

„Na olympiádě v Aténách bych moc rád vylepšil osobák,“
přiznal, „do finále se většinou postupuje s časem 48.50, plus mínus jedna desetina, podobné by to mělo být i letos. I když je vidět, že se v téhle sezoně začalo běhat rychleji. Vedle Sáncheze jsou tu skvělí Američané, Jihoafričané, Francouz Keita, Rawlinson...mezi tuhle společnost bych se chtěl vklínit, finále by pro mě bylo stoprocentním úspěchem, nepostup do finále naopak zklamáním,“ vysvětlil Mužík, který se krátce před vrcholným závodem sezony vrátil k osvědčenému rytmu: „Zase nabíhám na překážky ze čtrnácti kroků, totéž uplatním i v Aténách. Je to pro mě jistější, nemůžu se rozběhnout tak rychle, takže se mi těžko stane, že bych závod přepálil.“


Foto: F. Macák
Začátek sezóny skvěle vyšel druhému olympionikovi na 400 m překážek Štěpánu Tesaříkovi. Oproti stejnému období minulých let dosahoval na své trati časy o půl vteřiny lepší. Na Zlaté tretře v Ostravě s lehkostí potvrdil A-limit z loňského roku. Pak ovšem přišel zlom. Memoriál Josefa Odložila (28. 6.) nedokončil. Krevní testy a výtěry signalizovaly nástup začínajících problémů. Trvají dodnes, přestože se je snažil zažehnat antibiotiky. „Asi jsem začal trénovat příliš brzy. Dal jsem si jen desetidenní pauzu. Začal jsem závodit, i když jsem se necítil dobře,“ komentoval situaci Tesařík, jehož výsledky mají bohužel tendenci se spíše zhoršovat než zlepšovat.


Počátkem srpna při 3. kole domácí nejvyšší soutěže zaběhl 49.75, o 3 dny později na mítinku v Lublani 49.94 a před dvěma týdny se ve švýcarském Freiburgu nevešel dokonce ani pod padesát vteřin (50.16). „Je ovšem pravda, že tam byla dráha v katastrofálním stavu. Navíc špatná geometrie zatáčky. Kdybych to věděl předem, ani bych tam nejel,“ podotkl. Do Atén Tesařík odcestoval v pondělí 16. srpna, sedm dní před svým vystoupením v rozběhu. „Nemám optimální formu a nic s tím nenadělám, i když jsem hodně trénoval. Loni mi šla výkonnost nahoru, letos spíš naopak. Jsou dvě možnosti: buď jsem už z formy nebo se do ní dostanu v září. Ani jedna z těchto variant se mi vzhledem k Aténám příliš nehodí,“ glosoval nepříliš optimisticky naladěný Tesařík. Rozběhy na 400 m překážek mužů začínají v pondělí od 18.30 hodin SEČ, semifinále v úterý večer a souboj o medaile se rozpoutá ve čtvrtek 26. srpna od 21.30 hodin SEČ.

Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement, Adam Pražák

Vytisknout