přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. září 2008, 20:02

Překážkář Svoboda nakonec do Stuttgartu přeci jen pojede

Český rekordman nahradí ve Světovém atletickém finále zraněné Američany. Spolu s ním se o víkendu mezi světovou elitou představí oštěpařka Barbora Špotáková a diskařka Věra Cechlová.

Ačkoliv byl po uzavření bodování Světové atletické tour na devátém místě, což by na účast mezi elitní osmičkou pozvaných nestačilo, Petr Svoboda si přeci jen atmosféru Světového atletického finále zkusí. Dneska k němu dorazila pozvánka od IAAF. „Patrně nahradil zraněné Američany Trammela či Moora,“ prozradil Svobodův manažer Alfonz Juck.  
Dobrou zprávu obdržel v současnosti nejlepší evropský překážkář na tréninku a měl z ní obrovskou radost: „Je to pro mě satisfakce  za to, že se mi nepodařilo dostat se do olympijského finále. Těším se jak malej kluk,“ přiznal svěřenec svého jmenovce Ludvíka Svobody.
V jaké formě ho však nedělní závod zastihne, netuší ani atlet sám. „Trenér říká, že fazonu mám. Jenže po návratu z Pekingu jsem absolvoval čtyři závody a cítím se dost unavený. Chtěl bych běžet čas 13,44 a lepší,“ prozradil své přání Svoboda.
V nedělním finále by ho podle všeho měl čekat souboj především se zámořskými sprintery. I bez Moora a Trammela je v horní části žebříčku pět Američanů, všem pak vévodí Kubánec Dayron Robles. Nad světovým rekordmanem a olympijským vítězem se však v poslední době vykroutil otazník, ze zákulisí se ozývá, že i jeho trápí zdravotní problémy. Zvěsti však zatím nejsou potvrzené.

Cechlová si jede Finále užít 

Na rozdíl od Svobody zná diskařka Věra Cechlová atmosféru Světového finále poměrně důvěrně. V roce 2004 ho vyhrála, vloni skončila druhá. Mezi osmičku nejlepších se dokázala dostat i letos. „Jsem ráda, že jsem dokázala navázat na účast v olympijském užším finále. Prostředí ve Stuttgartu znám, je tam příjemný stadion. Chci si ten závod maximálně užít a zakončit tak sezonu,“ prohlásila svěřenkyně Josefa Šilhavého, která při posledním měření sil se světovou elitou na mítinku v Záhřebu skončila stejně jako v Pekingu pátá. „Byla tam neskutečná konkurence. Ale řada z těch holek, co mě porazily, nemají dost bodů, aby ve Stuttgartu závodily. Asi nejtěžší soupeřka tak bude olympijská vítězka Brownová-Traftonová,“ odhaduje Cechlová.
Fakt, že v Záhřebu hodila jen 60.10 m, ji nijak neznervózňuje. „Nezáleží, kolik předvádíte předtím, ale kolik předvedete tam. Vloni jsem před Finále nehodila na extralize ani 60 m a ve Stuttgartu jsem byla výrazně lepším výkonem druhá. Takže uvidíme,“ dodává.

Jedeme vyhrát
Tak znělo prohlášení trenéra Rudolfa Černého na dotaz, s jakými ambicemi se se svou svěřenkyní Barborou Špotákovou chystají do Stuttgartu. Odpověď těžko mohla být jiná. Vždyť Barbora obhajuje prvenství z předchozích dvou let, ve kterých se navíc stala nejprve mistryní světa a čerstvě i olympijskou vítězkou. Na Světovém atletickém finále se navíc nepotká se svou přemožitelkou z posledních dvou závodů, stříbrnou medailistkou  z OH Marií Abakumovovou. Dvaadvacetiletá Ruska totiž na svém kontě nemá dostatek bodů ze Světové atletické tour.  Jinak však bude složení tradiční a dá se očekávat tradiční souboj s domácími vyzyvatelkami Stefi Neriusovou a Christinou Obergföllovou.   
V posledních dvou letech dokázala Špotáková své soupeřky zaskočit vždy národním rekordem. Kdyby se měla historie opakovat, bylo by to více než zajímavé. Její český rekord je totiž od toho světového v současnosti vzdálený jen 28 cm. Má Barbora na to, aby tuto vzdálenost překlenula právě ve Stuttgartu. „Možné je všechno,“ nevylučuje Černý.  

Adam Pražák

Vytisknout