Překážkář Sánchez vyhrál olympiádu a navždy odložil svůj talisman

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Dominikánský překážkář Felix Sánchez přidal podle očekávání ke dvěma titulům mistra světa na 400 m překážek olympijské prvenství.

V nejlepším světovém čase roku 47.63 vyhrál čtyři dny před svými sedmadvacátými narozeninami finálový běh, v němž dotírající soupeře zdrtil finišem po výběhu z druhé zatáčky.

Sánchez zůstává neporažen od 2. července 2001, vyhrál 41. finále za sebou a vybojoval pro svoji zemi první olympijské zlato v historii. I včera se o jeho skalp marně snažili Jamajčan Danny McFarlane a překvapivý bronzový medailista Naman Keita z Francie. "Řeklo by se, že po takové sérii to bude snadné. Dodává mi to odvahu, vím, že i přes chybu mohu zvítězit. Ale dnes to tak lehké nebylo," řekl Sánchez. "Olympiáda je strašně emotivní záležitost, to dlouhé čekání a tlak kolem. Nechtělo se mi myslet na Sydney," připomněl si semifinálový výpadek na předchozích hrách.

Čtyři roky nosil dominikánský atlet při závodech na ruce červený blikající náramek, po olympijském finále překážkářské čtvrtky neodmyslitelný talisman odložil. Prý navždy, protože má nový; zlatou olympijskou medaili.

Suvenýr z předchozí olympiády v Sydney těsně před každým svým startem zapínal, aby mu blikání připomnělo, jak v Sydney vyhořel v semifinále - tehdy získal jeho skalp v přímém souboji i Jiří Mužík. Rodák z New Yorku od čtvrtka nemá důvod náramek dál nosit. "Je konec, už mě s tím nikdy neuvidíte, pánové," oznámil po přesvědčivém triumfu v Aténách. "Jsem velký bojovník. Nesnáším porážky, ať už při hře na počítači nebo když řídím auto. Když jsem začínal s atletikou, byl jsem tak špatný, až jsem se zařekl, že jsem schopen prorazit," vykládal Sánchez.

Nejcennější triumf věnoval své zemi, pro niž vybojoval první olympijské zlato v historii. Malou karibskou republiku reprezentuje od roku 1999, kdy se marně snažil dostat do týmu Spojených států. Rozhodl se proto hájit barvy vlasti svých rodičů. "Telefonoval jsem hned po závodě otci, celá Dominikánská republika je prý na nohou. Je mi ctí závodit za tuto zemi," řekl.

Jen jednu radost s Dominikánci prý nesdílí, a sice jejich lásku k doutníkům. Prý určitě žádný vítězný kouřit nebude. "Rozhodně ne. Když jsem byl malý, moje matka kouřila a jednou jsem se odvážil vzít jednu cigaretu z popelníku. Dostal jsem takovou ránu přes pusu, že jsem od té doby nikdy nedostal ani trošku chuť to někdy zkusit. Ať si kouří kuřáci," rozdával úsměvy Sánchez.

V Dominikánské republice skutečně po jeho vítězství nastalo pozdvižení. Lidé závod sledovali po barech a pak zaplavili ulice metropole Santa Dominga, rozezvučely se klaksony a všude vlály vlajky. "Sen, zlatá medaile pro zemi, o které mnozí ani nevědí, že existuje," zachytila agentura AP ohlasy slavících obyvatel z ulic. "Je nejlepší, opravdový tygr. Teď budeme tři dny v kuse slavit," křičel další z fanoušků.

Výsledky finále 400 m překážek mužů:
1. Sánchez (Dom. rep.) 47.63, 2. McFarlane (Jam.) 48.11, 3. Keita (Fr.) 48.26, 4. Carter (USA) 48.58, 5. Kamani (Pan.) 48.74, 6. Plawgo (Pol.) 49.00, 7. Myburgh (JAR) 49.07, 8. Brazell (JAR) 49.51
                                                                                                    ČTK