přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. srpna 2003, 20:14

Překážkář Johnson vyhrál čtvrtý titul a už myslí na pátý

Američan Allen Johnson se stal počtvrté mistrem světa v běhu na 100 metrů překážek.

Stal se tak nejúspěšnějším sportovcem v této disciplíně v historii šampionátů. Pařížské finále vyhrál dvaatřicetiletý Johnson časem 13,12 sekundy přesvědčivě před krajanem a tréninkovým partnerem Terrencem Trammelem. Další dva Američany odsunul ze stupňů vítězů čínský talent Siang Liou, který získal na dráze vůbec první mužskou medaili pro svou zemi v historii.

"Bylo to těžké. Nepředvedl jsem zrovna nejlepší závod, ale na první místo to stačilo. Dvě překážky jsem hledal rovnováhu, pak už mi stačilo držet rytmus," byl skromný Johnson, jenž přebíhal překážky na prvním místě od samého počátku. "Za čtvrtý titul jsem šťastný, chtěl jsem ho víc než cokoliv jiného," přiznal a hodil soupeřům rukavici: "Doufám, že v Helsinkách 2005 získám ještě pátý."

Johnson triumfoval už v letech 1995, 1997 a 2001, olympijský vítěz z Atlanty má navíc v držení zlatou medaili ze štafety na 4x400 metrů z roku 1997. Nad vysokými ploty definitivně vystoupil ze stínu krajana Grega Fostera, který získal tři tituly za sebou v letech 1983 až 1991, tedy v době, kdy se šampionáty konaly jednou za čtyři roky. Světový rekordman Colin Jackson z Velké Británie, který se na letošním halovém MS rozloučil s kariérou, byl šampionem 'jen' dvakrát (1993 a 1999).

Stříbrný Trammell si pochvaloval, jak mu krajan dopomohl k úspěchu. "Běhat a trénovat s ním se mi letos vyplatilo," děkoval za spolupráci, jejímž výsledkem bylo druhé místo na MS teprve ve čtvrtém závodě sezony, ve které jej provázela zranění.
                                                                                                  ČTK

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...