Překážkář Johnson chce rekordní pátý titul mistra světa

Překážkář Allen Johnson přijel do Helsinek s cílem zapsat se do historie jako první atlet, který získá pátý titul mistra světa v běžecké disciplíně.

Čtyřnásobný šampion z USA se prý už zcela zotavil z drobného svalového
zranění lýtka a myšlenka na historický zápis jej nesmírně motivuje.

"Na dráze ještě nikdo pět titulů v jedné disciplíně nezískal, to mě opravdu láká," řekl v Helsinkách čtyřiatřicetiletý Johnson, který zároveň očekává satisfakci za loňský pád ve čtvrtfinálovém běhu na olympijských hrách v Aténách. Finále běhu na 100 metrů překážek je na programu v pátek.

Jedničkou mezi atlety sbírajícími zlaté medaile v jedné disciplíně je v historii MS legendární tyčkař Sergej Bubka, který získal šest nejcennějších kovů, diskař Lars Riedel jich má pět. V běžeckých disciplínách jsou ale maximem čtyři tituly, které získali Michael Johnson na 400 m, Hicham El Guerrouj na 1500 m a Haile Gebrselassie na 10.000 m.

Johnson věří v Helsinkách v úspěch i přes nevalný výkon při generálce před týdnem v Oslu, kdy doběhl po návratu na dráhu po zranění až čtvrtý v průměrném čase 13,34 sekundy. "To na mě nezanechá sebemenší následky. Teď jsem stoprocentně zdravý," řekl mistr světa z let 1995, 1997, 2001 a 2003 a olympijský vítěz z Atlanty.

Na MS startuje pošesté a vyrovnanější startovní pole prý ještě nezažil. Očekává proto, že na zlato bude zapotřebí pokořit 13 sekund, a to i v dešti, který se ve Finsku očekává. Johnson to už letos o setinu dokázal, ale Francouz Ladji Doucouré byl ještě o dvě rychlejší, následují krajané Dominique Arnold (13,01) a Terrence Trammell (13,02) a těsně za nimi olympijský vítěz Liou Siang z Číny (13,05).

"To tu ještě nebylo," řekl Johnson. Jeden z nejstarších členů ambiciózní americké výpravy v Helsinkách nepřikládá žádnou váhu svým zkušenostem. "Nemyslím, že to tady může hrát nějakou roli. Pokud jseš připravenej na vítězství, vyhraješ. To je vše. Zkušenosti jsou něco, o čem mluvíte hlavně vy, pánové (novináři)," dodal Johnson.