přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Předseda ČAS Pilný získal významné ocenění IAAF

Jedním z nejvyšších vyznamenání Mezinárodní atletické asociace Veteran IAAF byl dnes v Helsinkách oceněn předseda Českého atletického svazu Karel Pilný.

Jednašedesátiletý pokladník Evropské atletické asociace převzal toto vyznamenání dnes ráno při 45. Kongresu IAAF v dějišti mistrovství světa. Rada IAAF, která o udělení odznaku rozhoduje, ocenila Pilného dlouholetou a záslužnou službu světové atletice.

Slavnostní akt předávání čestných ocenění IAAF se koná každý druhý rok, vždy při Kongresu IAAF, zpravidla v úvodu světového šampionátu. Vedle titulu Veteran IAAF jsou výrazné osobnosti světové atletiky dekorovány také plaketou za zásluhy. Ta je udělována od roku 1995, zatímco Veteran IAAF má tradici již od roku 1928.

Laureát Veteran IAAF obdrží čestný diplom a odznak. Mezinárodní atletická asociace takto pravidelně vyhlašuje deset osobností, vždy dvě z každého kontinentu. V historii české atletiky se stal Karel Pilný osmým držitelem tohoto vyznamenání, před deseti lety byl titul udělen Viktoru Trkalovi, jako první český zástupce byl oceněn Karel Kněnický v roce 1960.

Držitelé odznaku Veteran IAAF v historii české atletiky:
Karel Kněnický (1960)
Emanuel Bosák (1970)
Vilém Kantůrek (1972)
Hubert Šulák (1976)
Rudolf Dušek (1978)
Dalibor Trpík (1991)
Viktor Trkal (1995)
Karel Pilný (2005)

Tomáš Klement

Vytisknout