přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. září 2008, 16:18

Před dovolenou Špotáková povzbuzovala v Domažlicích

Světová rekordmanka a olympijská vítězka již sezónu ukončila, před odletem do Turecka však jela v pátek svou osobností podpořit vrhačský mítink Davida Sekeráka v Domažlicích.

Přestože Barbora Špotáková nestartovala, na malou vytíženost si nemohla stěžovat. "Dnešek mi dal. Vždyť jsem byla od dvou hodin odpoledne do osmi večer neustále v dění. Lidé se se mnou chtěli fotit a žádali o podpisy. Nikoho jsem nechtěla odmítnout, jsem moc ráda, že mi fandí," sdělila atletka Domažlickému deníku. Špotáková si dokonce i pochvalovala, že nemusela sama házet a že mohla "jen koukat a povzbuzovat". A dívat se bylo na co.

Zvlášť "její" disciplína v mužském provedení měla výbornou úroveň. Čtveřice vrhačů se dostala za 70 metrů, z vítězství se mohl radovat vůbec nejmladší závodník osmnáctičlenného pole. Junior Jakub Vadlejch, který oslaví za několik dní teprve osmnáctiny, má v závěru sezóny vskutku excelentní formu. V polovině září vytvořil tréninkový kolega Barbory Špotákové nový český rekord své kategorie 76.56 v Praze na Strahově a v Domažlicích mu k této metě nechybělo mnoho, přesně 54 cm (76.02). Svěřence trenéra Černého snad může mrzet jen to, že s takovými hody by na červencovém MSJ bral cenné kovy, za rekord dokonce stříbro, v Bydhošti se však nevešel do užšího finále. O 9 decimetrů méně hodil v západních Čechách účastník loňského MS Miroslav Guzdek a se 75.12 metru byl druhý před olympijským finalistou Vítězslavem Veselým (73.32). Bramborová pozice zůstala na Petra Frydrycha (72.51), dalšího svěřence Jana Železného, který výkonům Veselého a Frydrycha přihlížel.

Pátý skončil pořadatel David Sekerák (66.61). Tomu vysekla pochvalu za organizaci další přítomná hvězda Tomáš Dvořák. Trojnásobný mistr světa v desetiboji na rozdíl od oštěpařských světových rekordmanů zasáhl do boje, i když přiznal, že se dva měsice "prakticky nehnul" a sebekriticky pak zhodnotil své výkony. Právě oštěp patřil ještě k lepším, za 62.51 byl osmý, v kouli se umístil šestý, když předvedl 14.86, disk poslal na 41.52, což stačilo na deváté místo.

Také v disku byly k vidění vynikající výkony. Za 60 metrů se dostali Chorvat Roland Varga a Čech Libor Malina, z výhry se radoval zahraniční závodník, za zmíněnou hranici se dostal o 37 cm, zatímco Malina o 5. Třetí byl olympionik Jan Marcell (57.37), který stejnou pozici zaznamenal i v kouli (17.76). Tu ovládl jediný osmnáctimetrový Antonín Žalský (18.37), před Janem Tylčem, kterému k zmíněné hranici chyběly 4 cm.

Trojboj z vrhačských disciplín složil nejlépe Jan Marcell (oštěp 53.95, celkově 2615 bodů), s odstupem za ním skončili Žalský (2476) a Tylče (2343), Dvořák byl 6. Mezi ženami měl slušnou úroveň disk, zvítězila Lucie Vaníčková za 47.93 m, účastnice MSJ Kateřina Klausová na ni ztratila 27 cm. Třetí místo obsadila Jana Kárníková (45.19), která navíc potvrdila své vedoucí postavení v koulařském kruhu (15.74).

Někteří vrhači dále pokračovali v cestě po české vlasti a v sobotu si zaházeli v Humpolci. V diskařském sektoru se opakovalo pořadí na prvních dvou místech, jen Varga i Malina předvedli výkony kratší 60 metrů - 59.96, resp. 56.77. Třetí pozici obsadil Žalský, 54.35 je výrazné zlepšení oproti Domažlicím, stejný závodník jasně zvítězil v kouli, kde proti pátku přidal 32 cm na 18.69.

Kompletní výsledky z Domažlic a Humpolce.

Michal Procházka

Vytisknout