Prčice zažila rekordní účast i rekordní běh

Povltavský běžecký pohár tvoří 13 silničních běhů na okruzích různých délek a koná se v podzimní a zimní části roku.

Po mimořádně vydařeném úvodním závodě, kterého se zúčastnil největší počet běžců v jeho patnáctileté historii, se v neděli 6. listopadu v Prčicích sešli běžci na druhý závod. Na běžce čekal 10.400 metrů dlouhý okruh, vedoucí z prčického náměstí přes Přestavlky, Vrchotice, Šanovice a Sedlec zpět do Prčice. Na závodníky mladší či starší a na ženy čekaly zkrácené tratě.

Než se na start postavili muži, závodily na prčickém náměstí děti ve věku do dvanácti let. První vítězkou dne se stala teprve dvouapůlletá Mirka Piátková. Po slavnostním vyhlášení výsledků dětských závodů, při kterém sladkou odměnu a omalovánky nebo vystřihovánku dostal každý z jejich účastníků, se v 11:20 vydalo na trať nejpočetnější startovní pole ve čtyřleté historii závodu. V tutéž chvíli vyběhli žáci a žákyně mladší 10 let v protisměru z Přestavlk. Nejdříve z nich byl v cíli Oskar Bláha, který 1.350 metrů zvládl za 5 minut a 39 sekund. Za zmínku stojí účast dvou předškoláků, kteří běželi za doprovodu svých rodičů.

Nejpočetnější mládežnickou kategorií byli dorostenci, kterých se na startu sešlo jedenáct. Prvenství získal Tomáš Mařík, který 5,4 km uběhl za 22:04 min a o jedno místo si polepšil proti loňsku. Stejně dlouhou trať jako dorostenci běželi muži ve věku nad 40 let, z nichž nejlépe si vedl Josef Vitásek z Bukové (19:30 min), kterému po většinu trati dýchal na záda Lubomír Jokel z Běchovic. Ten se dosud prezentoval jako úspěšný cyklista a při svém prvním běžeckém startu ukázal, že je neméně kvalitním atletem. Závod žen na 2.700 metrů vyhrála Eva Pláničková před vítězkou úvodního klání Evou Camrdovou.

Pavel Slepička z Maraton Klubu Žebrák byl velkým favoritem běhu mužů a na trati to také potvrdil. Již v prvních stovkách metrů se postaral o roztrhání početného startovního pole a ve stoupání v Přestavlkách se soupeřům začal vzdalovat. Po skvělém sólu si doběhl nejen pro vítězství, ale také pro nový traťový rekord - 10,4 km zvládl za 37:02 min. Překonal tak o devatenáct sekund loňský výkon Jaroslava Mazače, který letos na startu chyběl. Druhé místo vybojoval Michal Veselý z týmu Česyk, který v cíli na nového rekordmana ztrácel 2:35 min a třetí skončil olympionik Pavel Camrda.

Zbývající čtyři závody v letošním roce se poběží na Táborsku a Voticku, ten příští v Chotovinách 17. listopadu 2005. Na Sedlecko se pak třináctidílný seriál vrátí na počátku roku 2006.

Výsledky - 10,4 km:

1. Pavel Slepička  37:02 min, 2. Michal Veselý 39:37, 3. Pavel Camrda st. 40:02.