Pražský půlmaraton se dočkal obou traťových rekordů

Hervis půlmaraton zcela ovládli běžci z Keni. Mužský závod vyhrál Koech Nicholas Kiprutto, ženský Rosa Kosgeiová. Nejlepšími Čechy byl 15. Jan Kreisinger a 10. Petra Kamínková.

Organizátoři z Pražského mezinárodního maratonu (PIM) se netajili ambicemi získat pro Hervis půlmaraton Zlatou plaketu podle kategorizace IAAF pro běhy mimo dráhu. I z toho důvodu byla letošní startovní listina nabitější, než tomu bylo v minulých letech. A elitní běžci se za pozvání odvděčili traťovými rekordy v obou kategoriích.

Mezi muži dokonce nebyl vítězný Koech Nicholas Kiprutto daleko od prolomení magické hodinové hranice. Nakonec mu k tomu, a také k bonusu 15 tisíc EUR, chybělo pouhých sedm vteřin. Takto se musel spokojit s úhrnnou odměnou 5 tisíc EUR za vítězství a překonání traťového rekordu. Dnes dva roky starý čas 1:01:00 Patrika Ivuttiho překonali hned čtyři jeho krajané. Spolu s vítězem to byli také stříbrný Nicholas Manza Kamakya, který doběhl s dvouvteřinovou ztrátou za vítězem, a také Matthew Kipchirchir (1:00:15) a Stephen Kibiwott (1:00:19).
Keňskou nadvládu stvrzuje i to, že jich je v první desítce hned osm. Absolutní hegemonii se vzepřeli pouze dva Tanzánci Chopa (šestý) a Sarwat (desátý). Až na jedenáctém místě se pak objevuje první neafrický běžec. Je to rakouský specialista na stýpl Günther Weidlinger, který při svém debutu na této trati zaběhl čas 1:03:26.
Prvním českým závodníkem v cíli byl na patnáctém místě Jan Kreisinger. Se svým výkonem 1:07:08 ale příliš spokojený nebyl. „Ze začátku to bylo dobré, na pátém kilometru jsem zkusil zrychlit. Kdybych to udržel, bylo by to někde okolo času 1:05, ale na 15. km na mě přišla krize a závěr jsem si dost protrpěl,“ přiznal se kroměřížský závodník, jehož nijak zvlášť nenadchlo ani to, že se mu podařilo porazit běžeckou ikonu 41letého Róberta Štefka. „Pro mě je to povinnost být lepší. Spíš mě zajímá, o kolik. A v závěru jsem se docela ohlížel, aby mě třeba ještě nedotáhl,“ přiznal Kreisinger, jemuž se nakonec podařilo udržet jejich odstup na necelé půlminutě. Hlavním cílem Kreisingera pro letošní sezonu je však pětka na dráze, kde by se chtěl dostat pod 14 minut.

Také závod žen byl zcela v režii Keňanek, které obsadily kompletní stupně vítězů. Vyhrála Rosa Kosgeiová za 1:09:03, spolu s ní se   pod hodnotu dosavadního traťového maxima, které časem 1:10:08 stanovila v roce 2006 Keňanka Caroline Kwambaiová, dostaly další tři závodnice.
Nejlepší Češkou byla na desátém místě Petra Kamínková. „Běželo se mi moc pěkně tak do 10. nebo možná i 15. kilometru. Pak už to bylo horší, ale o tom je půlmaraton. S časem jsem docela spokojená, ikdyž jsem si zprvu říkala, že by to mohlo dopadnout ještě lépe. Ale je to pod 16 minut, a to se počítá, ikdyž je to  jen o tři vteřinky,“ hodnotila domácí stálice. Na její očekávaný souboj s Veronikou Brychcínovou přitom vůbec nedošlo. „Myslela jsem, že poběžíme spolu, ale utekla jsem jí hned na začátku. A pak už jsem myslela jen na to, být nejlepší mezi všemi závodnicemi,“ dodala Kamínková, která se nyní bude chystat na půlmaratonské MČR v Pardubicích, kde by za tři týdny chtěla svůj dnešní čas ještě významně vylepšit.

Muži: 1. Kiprutto 1:00:07, 2. Kamakya 1:00:09, 3. M. Kipchirchir 1:00:15, 4. Kibiwott 1:00:19, 5. Wanjoni (všichni Keňa) 1:01:32, 6. Chopa (Tanz.) 1:01:33, ...15. Kreisinger 1:07:08, 16. Štefko 1:07:37, 18. Brýdl (všichni ČR) 1:10:15.

Ženy: 1. Kosgeiová 1:09:03, 2. I. Kwambaiová 1:09:27, 3. Chepkorirová (všechny Keňa) 1:09:56, 4. Kidaneová (Et.) 1:09:59, 5. C. Kwambaiová 1:10:47, 6. Mathatiová (obě Keňa) 1:11:19, ...10. Kamínková 1:15:57, 15. Brychcínová 1:20:44, 16. Bělohlávková (všechny ČR) 1:21:23.