Pražský půlmaraton pod taktovkou Keňanů

sobota 1. dubna 2006
Vyhráli Kibiwott a Kwambaiová. Nejlepší Češi Faschingbauer a Klimešová doběhli shodně na pátém místě.

Pražský půlmaraton vyhrál keňský běžec Stephen Kibiwott. Do cíle doběhl v čase 1:01:15 hodiny, čímž mu traťový rekord unikl o osm sekund. Další medailová umístění patřila také Keňanům. Jako druhý se do cíle dostal Stanley Kipkosgei Salil v čase 1:01:38 a třetí Justus Kipchirchir Kiprono (1:05:08), který v závodě působil jako vodič. Z českých závodníků se nejlépe dařilo Pavlu Faschingbauerovi z AK Kroměříž. Ten skončil pátý časem 1:06:05.

I mezi ženami dvě z medailových pozic obsadily Keňanky. V dramatickém finiši se lépe dařilo favoritce závodu Caroline Kwambaiové, která cíle dosáhla v čase 1:10:09 hodiny, druhá Hellen Jemaiyo Kimutaiová za vítězkou zaostala o pouhé tři sekundy. Obě tak pokořily dva roky starý traťový rekord Keňanky Kuruiové. Třetí skončila Maďarka Simona Staicuová, pro kterou byl pražský půlmaraton prvním závodem po mateřské přestávce. Stejně jako u mužů se na páté pozici objevila první česká závodnice, Jana Klimešová z USK Praha.

"Na třetím kilometru mě Salil doběhl a držel se mě až do dvacátého kilometru, pak se mi ale podařilo ho setřást a vyhrát. I když nepadl traťový rekord, jsem s výsledkem velmi spokojen," popisuje průběh závodu vítěz. "Z umístění mám radost, z času už míň, ale foukal docela hodně vítr," svěřil se v cíli novinářům nejlepší z Čechů Pavel Faschingbauer. V závěsu za Faschingbauerem se umístili další čtyři čeští závodníci. "Utrhli jsme se s Honzou Kreisingerem a Róbertem Štefkem, ale na Palackého mostu začal Róbert ztrácet, myslel jsem, že nás ještě začne dotahovat, starej lišák, ale nestalo se tak, " popisoval Faschinbauer průběh závodu, "u Rudolfina jsem se utrhl i Honzovi Kreisingerovi a udržel jsem to až do cíle." Faschingbauer celou zimu nemohl kvůli zdravotním problémům zaviněným zvrtnutým kotníkem při Velké kunratické  trénovat, začal až na začátku března. Jeho cílem je nyní příprava na Pražský maraton, kde se pokusí o limit na mistrovství Evropy do Göteborgu.

Dramatický byl finiš žen. "Běželi jsme společně s Hellen, od patnáctého kilometru to již vypadalo dobře a na dvacátém jsem již doufala, že vyhraji," popisovala Kwambaiová své pocity po závodu. "Za páté místo jsem ráda, začala jsem s respektem k favoritkám, ale v průběhu závodu jsem pomýšlela i na čtvrté místo, nakonec to ale nevyšlo. Trať patří mezi ty těžší," uvedla Jana Klimešová.

Včetně elity se za slunečného počasí půlmaratonu zúčastnilo přes 4000 běžců, což je nový rekord.