přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pražský půlmaraton chce zlato dát i získat

Rekordní počet odvážlivců vyrazí na jedenáctý pražský půlmaraton. Sedm tisíc běžců zaplní v sobotní poledne náměstí Jana Palacha, ti nejlepší z nich by měli hodinu poté pomoci k získání zlatého označení, zatím PIM drží stříbro.

K získání zlaté známky IAAF je třeba splnit řadu podmínek, kromě požadavků na trať, zpracování výsledků, zdravotních a bezpečnostních opatření je klíčovým a patrně nejnáročnějším kritériem kvalita pozvaných závodníků. „Na startovní listině musí být pole alespoň pěti běžců s časem pod 1:01:30 u mužů a 1:11:00 u žen, ne starším jak tři roky,“ přibližuje koordinátorka elitních běžců Jana Moberly, „přičemž musí pocházet alespoň z pět různých zemí. Do minimálního počtu pěti se započte také ten, který čas zaběhne přímo v závodě, u ostatních, kteří čas mají zaběhnutý během oněch třech let, stačí, když se postaví na start,“ vysvětluje Moberly. Nutností je také dopingová zkouška u první šestice v každé kategorii (včetně testu na EPO), prize money rovnocenné pro muže i ženy a přímý přenos do alespoň pěti televizí.


Strůjce trojice velkých běžeckých akcí v Praze, Ital Carlo Capalbo - foto: graf.cz

Jsou tak vypsány štědré bonusy, za mužský světový rekord 58:33 je kupříkladu 60 000 euro, za zdolání traťového rekordu Patricka Ivutiho z před dvou let, tedy rovných 61 minut, si vítěz muže odvést úhrnem 10 000. Poslední odměněnou časovou hranicí je „zlatých“ 1:01:30, pro vítěze je tak nachystáno kromě automatických dvou tisíc za výhru i bonus 2 500 euro. Druhý i druhá v pořadí si přijde na 1500, třetí muž i žena pak na tisícovku. Za traťové maximum Caroliny K. Kwambaiové (1:10:08) je stejně jako mezi muži 3000 eur.

A právě držitelka rekordu Caroline Kwambaiová je hlavním ženským esem závodu. „Bude mít silné soupeřky v krajankách Rose Kosgeiové a jmenovkyni Irene K. Kwambaiové,“ popsala Jana Moberly a dále představila drobné změny. „Rusku Alenu Samochvalovou vyřadilo slepé střevo, místo ní se ale podařilo získat její krajanku Jelenu Zadorožnou, pro niž to bude debut.“ Mezi muži jsou jednoznačnými hvězdami dva keňští borci, Stephen Kipkoech Kibiwot a Koech Matthew Kipchirchir, oba s osobními rekordy pod hodinu z letošního roku. Mezi hlavní sekundanty by se měl řadit Tanzanijec Ezekiel Jafari Ngimba, narušit africkou nadvládu by měl zkusit Rus Sergej Ivanov.

„Věřím, že se ta zlatá plaketa povede a že všechno klapne, již dříve na to po technické stránce PIM měl, teď to snad bude stvrzeno i oficiálně,“ držel palce pořadatelům ředitel ČAS František Fojt. „Vše to ale stojí výrazně více peněz, protože např. EPO se netestuje v ČR, ale vzorky se posílají do ciziny a takové drobnosti to celé prodražují,“ zvažuje Foj, který dále krátce zhodnotil české šance. „V bězích se nám bohužel dlouhodobě nedaří dosahovat takových úspěchů jako v jiných disciplínách. Nicméně před běžci stojí výzva pro říjnové MS v půlmaratonu, kde jsou limity 1:04 a 1:13 a Petra Kamínková i Róbert Štefko od nich vloni nebyli daleko. Navíc je čeká kvalitní konkurence, hlavně Veronika Brychcínová a Jan Kreisinger.“ Pavel Novák nechtěl po viróze startovat, nakonec se odhodlal pomoci s tempem Brychcínové, Jan Bláha nakonec poběží „jen“ úsek štafety v policejním dresu.
Zajímavostí je start nevidomého Francise Thuo Karanji, stříbrného na pět kilometrů na paralympijských hrách povede jeho bratr James Kuria. Handicapovaný běžec má solidní osobní rekord 1:10:02. Před sedmi lety dokončila pražský půlmaraton rovněž nejlepší zrakově postižená česká běžkyně Miroslava Sedláčková. Později dvakrát pátá paralympionička na 800 i 1500 metrů v Pekingu dosáhla času 1:40 rovných ne příliš zdravotně fit.

Otec myšlenky pořádání velkých městských běhů v krásném pražském prostředí Carlo Capalbo zářil před první akcí letošního roku spokojeností. „Máme o 1000 více startujících, což je nárůst o 16.6 periodických procent a je to především díky rostoucímu počtu českých běžců,“ liboval si excentrický Ital, jež si zamiloval české hlavní město, a jeho nadšení se zhmotnilo v trojici velkolepých akcí. Podle Capalba by slavnostní výstřel měl provést po roce opět prezident republiky Václav Klaus. Tuto skutečnost se Capalbo dozvěděl prostřednictvím SMS, právě když byl na jednání u Pavla Béma. Pražský primátor prý následně přestal váhat o tom, zda mu zdravotní stav a politická situace dovolí běžet a měl by se postavit na start.

Ze sedmi tisícovek běžců je samozřejmě elitní jen malá část, ty ostatní Capalbo označil jako „postupné zlepšovatele zdravotního stavu“. Následně dlouze děkoval všem, bez kterých by si nedovedl představit pořádat celoroční seriál. Jeho týmu, z nějž někteří spolupracují celých 14 let, závodníkům, kteří váží dalekou cestu, městu, „snad mohu říct našemu“, které mu vychází vstříc.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout