přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pražský půlmaraton bude opět rekordní

Na první díl letošního PIM běžeckého seriálu, Hervis ½ maraton, je už nyní přihlášen rekordní počet startujících. Do startu zbývají ještě tři dny.

„Očekávám, že v sobotu poběží okolo 4500 běžců. Tedy asi o tisíc více než loňský rok,“ pochvaluje  si prezident organizačního výboru Carlo Capalbo. Start hlavního závodu je v pravé poledne na apríla tradičně na Karlově mostě, cíl pravděpodobně na Kampě. Proč „pravděpodobně“? Do finální podoby trasy totiž může výrazně zasáhnout počasí. „Jsme připraveni i na možnost, že by se Vltava v důsledku povodní vylila z břehů. Věřím, že tato situace na 95 % nenastane, ale kdyby ano, změníme finální část půlmaratonu,“ ujišťuje Capalbo. Podle měřiče trati Pavla Frčka by se pak ulicí Letenskou dobíhalo na Malostranské náměstí. Rozdíl v délce by se korigoval posunutím kužele na obrátce na Strakonické ulici.

Favority i letošního ročníku je třeba hledat mezi keňskými vytrvalci. Mezi horké kandidáty vítězství pak nepochybně patří  šestý z olympiády v Aténách na 10 000 metrů John Cheruiyot Korir, konkurovat by mu měli Stanley Kipkosgei Salil, Stephen Kibiwott, nebo vloni třetí Joseph Kiprotich Ngeny. V této konkurenci by mohl padnout traťový rekord 1:01:07 Silase Kiruie, který letos nestartuje. Mezi ženami by měla dominovat Caroline Kwambaiová.

Držet české barvy na špici bude starostí především kroměřížských běžců. Podle papírových předpokladů  by nejlépe měl zaběhnout Róbert Štefko. Sám si ale příliš velké ambice neklade. „Čas nebude určitě nic moc. Právě skončila zima a nebylo kde se připravovat. Bylo by ale divné, kdybychom se takové akce nezúčastnili,“ promluvil i za týmové kolegy Štefko. Na start by jej měli doprovodit Pavel Faschingbauer, Janové Kreisinger a Bláha, i David Gerych. Doběh v popředí ženské části startovního pole se očekává od vloni bronzové Jany Klimešové.

A jak se můžete přihlásit vy? Jednoduše. Až do pátku 20. hodiny je otevřen stánek Maratonského expa na Ovocném Trhu. A pokud se necítíte na celý půlmaraton nebo máte rádi soutěžení v kolektivu, můžete se domluvit s kolegy v práci a vyzkoušet štafetový firemní půlmaraton. Více informací k oběma akcím naleznete na www.pim.cz

Adam Pražák

Vytisknout