přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pražský maraton ve znamení třináctek

V neděli 13. května se na nové trase centrem města poběží 13. ročník mezinárodního Volkswagen Maratonu Praha, který je současně i mistrovstvím ČR na královské trati.

Mezi očekávanými čtyřmi tisícovkami závodníků, kteří se v neděli vydají na 42,125 km dlouhý běh ulicemi města, by mělo být 65 adeptů mistrovského titulu. „Žen bude sice pouze třináct, ale i tak jeto nejvyšší počet startujících za deset let, kdy republikový šampionát pořádáme v rámci pražského maratonu,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel Českého atletického svazu František Fojt. 
Na startu by neměl chybět Pavel Faschingbauer závodící za AK Kroměříž, který má za sebou rozsáhlou přípravu v zahraničí a jistě by rád zopakoval loňský triumf. O pátý titul do sbírky se bude ucházet jeho oddílový kolega Jan Bláha, do okruhu favoritů lze počítat i Pavla Nováka (Atletika Jihlava), Jiřího Wallenfelse (Sokol Královské Vinohrady), Jiřího Žáka z Loko Trutnov ad. Pro letenku na MS do japonské Ósaky je třeba běžet pod 2:15:00.
Limit pro kategorii žen je o 20 minut „měkčí“, při neúčasti Petry Kamínkové se však jeho pokoření dočkáme jen stěží. Největší šance by měla mít loňská vítězka Ivana Martincová z Moravské Slavie Brno (2:51:50), hodně se čeká i od Veroniky Brychcínové z VSK FTVS Praha, která březnový půlmaraton dokončila s pouze pětivteřinovou ztrátou za Kamínkovou (1:16:48).

Favority celkového vítězství na pražském půlmaratonu je však třeba hledat mezi zahraničními závodníky. Papírově nejsilnější je čtyřiatřicetiletý keňský běžec Joseph Muriithi Riri s osobním rekordem 2:06:49, dalších pět běžců už dokázalo zaběhnout maraton pod 2:10. Tempo by v roli pacemakera měl vytvářet Ukrajinec Oleksandr Kuzin s osobákem 2:07:33. „Plánujeme časy: 1:04:30 na půlmaratonu, a 2:09:00 v cíli. Samozřejmě bychom rádi překonali i traťový rekord, který je dosud 2:08:52,“ prohlásil ředitel závodu Paolo Ottone.
Ženám byl vytyčen cílový čas 2:27:00, k překonání rekordy by bylo třeba být ještě o alespoň 28 vteřin rychlejší. Největší naděje jsou přitom vkládány do obhájkyně loňského vítězství Aliny Ivanovové z Ruska.

Volskwagen Maraton je vyvrcholením maratonského víkendu, který začne v sobotu nesoutěžními běhy, procházkami a projížďkami na inline bruslích. Už nyní je na pražském Výstavišti otevřeno speciální maratonské expo, kde se lze přihlásit na kteroukoliv z akcí víkendu, projít si nabídku četných vystavovatelů sportovního zboží, zúčastnit se některého ze seminářů či shlédnout řadu vystoupení a exhibicí. Expo je otevřeno až do sobotního večera, vstup je zdarma.

Více informací na www.pim.cz.

Adam Pražák

Vytisknout