Pražský maraton pro Ruppa a Kiturovou

neděle 6. května 2018
Suverénní představení. Tak se dá dvěma slovy popsat výkon Galena Ruppa na čtyřiadvacátém Volkswagen Maratonu Praha. Americká vytrvalecká hvězda nedala svým soupeřům šanci a taktickým výkonem si doběhla nejen pro první místo, ale také o výrazné vylepšení osobního rekordu. Rupp je navíc po 11 letech prvním vítězem pražského maratonu, který se nenarodil v Africe. Mezi ženami překvapivě triumfovala Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová. Napínavý souboj českých závodníků nakonec ovládl Jiří Homoláč a stal se novým mistrem republiky. Mezi ženami se ze svého čtvrtého titulu české šampionky raduje Petra Pastorová.

Na startu závodu se mluvilo o dvou papírových favoritech – jedním z nich byl Sissay Lema, ten druhý právě Galen Rupp. A předpoklady se ukázaly coby správné, když se spolu oba zmínění atleti už od startu drželi bok po boku. Napínavý duel pro sebe americký reprezentant rozhodl nástupem necelé čtyři kilometry před cílem a doběhl si pro sladký triumf.

„Sisay je hodně dobrý maratonec, byla to s ním těžká bitva a jsem vážně rád, že se mi ho podařilo porazit a vyhrát. Snažil jsem si kontrolovat své tempo, nastupovat a zůstat pozitivní. Děkuju Carlovi a jeho týmu, že mě pozvali do Prahy a já tu mohl vyhrát coby první Američan, navíc v takovém čase,“ řekl v cíli Rupp, jež si zlepšil osobní rekord o více než tři minuty na 2:06:07 a ke svým dvěma olympijským medailím a výhře na maratonu v Chicagu přidal také pražský triumf. Sisay Lemma finišoval druhý časem 2:07:03, třetí na Staroměstské náměstí doběhnul Stephen Kwelio Chemlany (2:09:42).

Ženský závod měl naopak velmi překvapivou vítězku. Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová před startem nepatřila do nejužšího okruhu favoritek, ale běžkyně se startovním číslem devět nechala všechny své konkurentky za sebou a jasně zvítězila v čase 2:24:19. „Běželo se mi velmi dobře, menším problémem byly jenom kostky. Osobní rekord jsem si i tak zlepšila o víc jak čtyři minuty a jsem moc ráda, že jsem tady zvítězila,“ těšilo vítěznou Keňanku. Jako druhá doběhla do cíle Belaynesh Oljiraová (2:25:13) a třetí v Praze doběhla Amane Gobenaová (2:27:43), obě z Etiopie.

Strhující souboj předvedli čeští maratonci. Od startu dlouho vedl Jiří Homoláč, jenomže nucená zastávka ho zpomalila a už už se zdálo, že letošní titul maratonského mistra republiky pro sebe vybojuje Vít Pavlišta. Homoláč se ale nevzdal, chytil druhý den a ve stoupání za Těšnovským tunelem svého konkurenta nechal za sebou. „Nebyla to úplně krize, ale na 29. kilometru jsem si musel odskočit a Vítek mi poodběhl. Moc mi ale neutíkal, a i když mi chvíli trvalo, než jsem se zase rozeběhl, nohy mi nakonec začaly jít. Závod jsem si chtěl dneska hlavně užít a mám radost, že to stačilo na vítězství,“ nechal se v cíli slyšet Homoláč, který do cíle doběhl v čase 2:20:09 a bohužel mu unikl limit na mistrovství Evropy. Druhý Vít Pavlišta doběhl v čase 2:20:30, jako třetí finišoval Petr Pechek (2:22:25).

Při neúčasti Evy Vrabcové-Nývltové se cesta k obhajobě loňského mistrovského titulu otevřela Petře Pastorové. Závodnice MK Seitl Ostrava nechala svoje konkurentky daleko za zády a díky času 2:48:40 si doběhla pro svůj čtvrtý titul mistryně republiky. „Jsem po zranění, nemám toho moc naběháno, takže byl pro mě konec docela těžký. Na půlmaratonu jsem ještě za sebou viděla Ivanu Sekyrovou, ale potom jsem už neviděla nikoho a běžela si podle svého,“ řekla Pastorová. Tři nejlepší Češky se srovnaly do jedné minuty a jedenácti vteřin. O velké překvapení se málem postarala Marcela Joglová, nakonec doběhla druhá v čase 2:49:17, třetí finišovala Ivana Sekyrová 2:49:51.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben