přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. září 2008, 20:28

Pražský halový mítink chce zlákat světové rekordmany, už má Roblese a Šebrleho

26. února příštího roku proběhne v pražské O2 Areně halový závod s pracovním názvem Mítink světových rekordmanů. Šéfovat mu bude Jan Železný.

O čem se hovořilo v posledních týdnech spíše v obecné rovině, dostalo dnes na tiskové konferenci první oficiální kontury. Sportovní agentura Česká sportovní, která stojí mimojiné za organizací Zlaté tretry, se ve spolupráci s Českým atletickým svazem chystá založit novou tradici velkého a hvězdně obsazeného atletického mítinku v hale. Premiéra je naplánována na 26. 2. 2009 a dějištěm by měla být pražská O2 (známá spíše pod jménem Sazka) Arena.

Oficiální název ještě není stanoven a finalizován bude až po dohodě s hlavním partnerem plánované události, nicméně pracovně se užívá označení: Mítink světových rekordmanů. Ti jsou přitom nejen v hledáčku organizátorů coby startující, ale najdeme je také ve vedoucích funkcích. Ředitelem mítinku se stala oštěpařská legenda Jan Železný, roli ambasadora přijal Sergej Bubka. „Jsem rád, že vznikla tato nová myšlenka, která není důležitá jen pro atletiku v Česku, ale i pro Evropu, potažmo celý svět,“ prohlásil bývalý fenomenální tyčkař. „Kvalitní halový mítink by měl být základem pro ambice České republiky pořádat někdy v budoucnu HME či HMS. To je asi ten hlavní důvod, proč mítink vzniká,“ doplnil jej nově jmenovaný ředitel Železný.

Manažerem chystané novinky s plánovaným rozpočtem milion dolarů je Alfonz Juck, který je podepsaný i pod již zavedené mítinky vysoké kvality Zlatá tretra v Ostravě a slovenský Atletický most. „Pro první ročník se už podařilo podepsat světového rekordmana Dayrona Roblese z Kuby a olympijskou vítězku, Američanku Dawn Harperovou,“ představil první potvrzené zahraniční hvězdy. „Vždy jsem ráda u něčeho nového, něčeho, co vzniká, a kde se dají překonávat rekordy. Praha je navíc nádherné město,“ zdůvodnila překvapivá vítězka z Pekingu, proč na nabídku kývla.  
 
Spolu s překážkáři by se na mítinku měli představit sprinteři na hladkých tratích, v plánu je též ženská tyčka a výška, mužská dálka a běhy na střední i delší trati. „Dohromady 10 – 11 disciplín. Jednáme s takovými atlety jako je Jelimová, Vlašićová či Isinbajevová. Ve hře jsou etiopští vytrvalci - jak muži, tak ženy,“ vypočetl Juck a zároveň dementoval zprávy, které mluvily o plánovaném startu Usaina Bolta. „Mluvil jsem s jeho manažerem a ten mi potvrdil, že Usain vůbec nebude startovat v halové sezoně. Nikdy to nedělal a tuhle zvyklost měnit nehodlá.“

Z českých atletů už kývl Roman Šebrle, který si týden před vícebojem na HME v Turíně nejspíše vyzkouší překážky a dálku. „Na rozzávodění ideální kombinace,“ pokyvoval Šebrle, který by se na překážkách měl potkat vedle Roblese i s nejlepším domácím sprinterem současnosti a druhým ze Světového atletického finále Petrem Svobodou. Organizátoři také hodlají nějakým způsobem zapojit další ze světových rekordmanů Barboru Špotákovou, byť v oštěpu závodit pochopitelně nebude.

Mítink by měl být odrazovým můstkem k budoucímu pořadatelství některé z významných halových soutěží  „Když chcete dělat HME nebo HMS musíte někde začít. Když ukážete, že máte halu a umíte dobře uspořádat takovýhle závod, je to něco jiného, než když jenom slibujete,“ poznamenal k tomu Železný a reagoval i na připomenutí, že poslední česká kandidatura na HME nebyla úspěšná kvůli předpokládané špatné viditelnosti na dráhu z některých míst areny. „Musí se to jednoduše zkusit. Než to uděláte, je to jen takové co by kdyby. Když narazíme na těžkosti, začneme vymýšlet co s nimi udělat a případně propočítávat, kolik budou úpravy stát.“
 
Riziko zhoršené viditelnosti hrozí jen nevelkému počtu míst a týká se jen běhů na ovále v jiné, než vnitřní dráze. „Je možné, že malá část diváků kousek závodu neuvidí, na druhou stranu je tam možnost využít velké projekční kostky. Každopádně je však hala příležitostí prezentovat vrcholovou atletiku v jedinečném balení a zcela nově a moderně. Je to výzva,“ vyjádřil se k tématu i místopředseda Ćeského atletického svazu Libor Varhaník. Zároveň potvrdil, že do budoucna by mohla O2 Arena sloužit i domácímu šampionátu. „Nevím, jestli se to vzhledem k našlapanému harmonogramu haly podaří zrealizovat už letos, ale ve výhledu se spojením obou akcí – tedy mítinku i šampionátu – určitě počítáme,“dodal.    

Adam Pražák

Vytisknout