Pražskému půlmaratonu hodina opět těsně utekla

sobota 27. března 2010
Zvítězil Keňan Kimurer v čase 1:00:09. Nejlepšími z Čechů byli opět Röbert Štefko a Petra Kamínková.

Organizátorům 12. ročníku Hervis půlmaratonu, který letos obhajoval zařazení do elitní kategorie IAAF, se podařilo sestavit silnou startovní listinu, jíž vévodili dva keňští borci Chebet a Maregu, kteří už opakovaně pokořili na půlmaratonu hranici jedné hodiny. A právě to byl cíl, který si organizátoři stanovili pro letošní rok. Cíl, k němuž navzdory obtížným podmínkám způsobeným silným větrem ve výsledku chybělo nicotných devět vteřin.

Nebyl to však nikdo ze zmíněných favoritů, nýbrž jejich krajan Joel Kemboi Kimurer, který měl k magické hranici nejblíže. Velmi málo známý běžec, který do Prahy přijel s proklamovaným osobním rekordem 1:03:20, se už na osmém kilometru odpoutal od vedoucí skupiny a vydal se na soloběh proti času a silnému větru hlavně v závěrečných kilometrech. Právě ten pak lze považovat za hlavního viníka, proč se mu nakonec nepodařilo pokořit jak hodinovou hranici, tak ani traťový rekord. Loňský Kipruttův čas 1:00:07 a tedy i bonus 3000 Euro mu unikl o pouhé dvě vteřiny. Radost tak mohl mít alespoň z nového osobního rekordu, který si vylepšil o více než tři minuty.

Vítěz letošního závodu Keňan Kimurer, foto: PIM

Na druhém místě se ztrátou minuty a 17 sekund doběhl favorizovaný Chebet, třetí skončil Etiopan Tsegay Adhane, před závodem považovaný za černého koně. Pro čtvrtého z maratonu na loňském MS v Berlíně znamená čas 1:01:37 podobně jako pro vítěze nové osobní maximum.

Mezi ženami se stejně jako vloni radovala z prvenství Keňka Rose Kosgeiová, tentokrát jí na stupně vítězů doprovodily krajanky Florence Chepsoiová a Kanyata Wangariová. Čas vítězky 1:09:57 je o 54 vteřin horší než její loňský traťový rekord.

Nejlepšími českými závodníky byli, dalo by se říci tradičně, Róbert Štefko a Petra Kamínková. 41letý Štefko dostál svému startovnímu číslu a cíl proťal jako desátý ve výborném čase 1:06:07. „Kdyby tu byl Honza Kreisinger, tak by mě jistě porazil. On dal však přednost berlínskému půlmaratonu, kde bude mít určitě více s kým běžet, než by měl tady. Moje výkonnost jde s věkem samozřejmě dolů, ale dvacet let jsem běhal, takže to není tak rychlý sešup. A když jsem zdravý a běhání mě baví, tak není důvod neběhat,“ prohlásil matador českých vytrvalců, s nímž první třetinu závodu zdatně držel krok vracející se Pavel Faschingbauer, který nakonec doběhl dvanáctý se ztrátou 2:48 min na svého kolegu z AK Kroměříž. Hned za ním přibyl do cíle orientační běžec Jan Mrázek, běžící v barvách pražského Olympu.

Petra Kamínková z AK Olomouc doběhla navzdory nedávným problémům s kolenem na sedmém místě v pěkném čase 1:15:52. „Jsem velice spokojená. Musím poděkovat veteránovi Vlastovi Šroubkovi, který mě v průběhu závodu doběhl a pomohl mi s tempem. Letošní trať se mi velmi líbila. Těžší část byla na začátku, kdy má člověk ještě dost sil, a závěr po kvalitním asfaltu,“ prohlásila 37letá stálice. O dvě místa a čtyři minuty za ní dospěla do cíle taktéž velmi zkušená Ivana Sekyrová z AK Sokolov, pomyslná třetí příčka mezi českými ženami patří celkově jedenácté Jitce Bělohlávkové z Chomutova.

Doplňme výsledky sledovaných celebrit. Primátor Prahy Pavel Bém doběhl ve velmi hezkém čase 1:36:52 a fotbalista Pavel Nedvěd splnil svá slova, že poběží pod 1:50. K dobru měl v cíli 16 vteřin.