Pražské Grand Prix kralovali vytrvalci z Keni

Trio keňských běžců ovládlo závod na 10 kilometrů centrem Prahy, olympijský vítěz Štefano Baldini se na stupně vítězů nevešel.

Jako první byl v cíli na pražském Staroměstském náměstí vloni stříbrný Stanley Salil. Devatenáctiletý Afričan zvládl trať v čase 28:47 minuty a o 6 vteřin porazil svého krajana Josepha Ngenyho. Třetí skončil další Keňan Moses Kigen. Teprve za ním doběhla do cíle hlavní hvězda závodu Stefano Baldini. Italský vítěz olympijského maratonu v Aténách dokázal s Afričany držet krok pouze polovinu závodu, do cíle doběhl se ztrátou 44 sekund na vítěze. „Byl to dobrý závod, ale počasí bylo na můj vkus příliš horké a dusné,“ řekl po závodě. Nejrychlejším z Čechů byl na osmém místě Róbert Štefko,se svým výsledkem ale nebyl vůbec spokojený. „Bral jsem tento závod hlavně jako test formy před mistrovdství světa v půlmaratonu (začíná 1.10. v Edmontonu – pozn. autora). A musím říci, že ty ukazatele vypadají dost špatně. Ani nevím, čím to je. Celý dnešní závod jsem měl velké problémy se žaludkem,“ přiznal osmatřicetiletý běžec AK Kroměříž, který doběhl v čase 30:26.Kromě něj se do elitní patnáctky dnes vešli ještě Pavel Faschingbauer (AK Kroměříž – 31:22, 12. místo) a Jan Kreisinger (SK Čtyři Dvory České Budějovice - 32:05, 15.místo).

Na pětikilometrové trati žen zvítězila počtvrté v sedmileté historii závodu Maďarka Aniko Kalovicsová. "Mám z toho velkou radost. Závodím v Praze už pošesté a vždy z toho mám dobrý pocit. Slyšet v cíli maďarskou hymnu je moc pěkné," svěřila se osmadvacetiletá závodnice, která časem 15:40 minuty zaostala jen o dvě sekundy za vlastním traťovým rekordem. S velkým náskokem porazila Keňanku Caroline Cheptanuiovou, třetí doběhla Polka Justyna Lesmanová. Nejlepší z českých běžkyň Lenka Formanová skončila při svém prvním startu na šestém místě. V jejím případě se časomíra zastavila na 16 minutách a 50 vteřinách. „Byla tu skvělá atmosféra, závod se mi hrozně líbil. Chvíli jsem se snažila držet krok s Polkou Lesmanovou, ale neudržela jsem se, “ vyznala se běžkyně, kterou běžně vídáme spíše na středních tratích. V jejích patách doběhli na Staroměstké náměstí Irena Petříková ((VSK Univerzita Brno –16:51) a týmová kolegyně Formanové Jana Klimešová (USK Praha – 17:02)

Výsledky Mattoni GP:

MUŽI (10 km): 1. Salil 28:47, 2. Ngeny 28:53, 3. Kigen (všichni Keňa) 29:15, 4. Baldini (It.) 29:31, ...8. Štefko 30:36, 12. Faschingbauer 31:22, 15. Kreisinger 32:05.

ŽENY (5 km): 1. Kalovicsová (Maď.) 15:40, 2. Cheptanuiová (Keňa) 15:59, 3. Lesmanová (Pol.) 16:28, 4. Kiruiová (Keňa) 16:34, 5. Johanssonová (Švéd.) 16:49, 6. Lenka Formanová 16:50, 7. Petříková 16:51, 8. Klimešová 17:02.