přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. června 2004, 12:38

Pražská tyčka zažije domácí i zahraniční esa, ale i exotické závodníky

Exhibiční závod tyčkařů na Václavském náměstí v Praze ve středu 16. června bude opět konfrontací domácí špičky se zahraničními hvězdami.

Loňský ročník závodů ukončilo nepříznivé počasí, v hustém dešti se přes laťku ve výšce 5.55 m přenesli Adam Ptáček a Rus Vadim Strogaljov a podělili se o prvenství. V soutěži žen se v roce 2003 představila pozdější světová rekordmanka Jelena Isinbajevová, která zvítězila výkonem 4.46 o jeden decimetr před domácí rekordmankou Pavlou Hamáčkovou.

Ptáček patří k favoritům závodu i letos, v pondělí pří Veřejných závodech na pražské Děkance překonal 5.60, což je jeho maximum v této sezoně pod otevřeným nebem. Velkým soupeřem stříbrnému medailistovi z HMS v Budapešti bude čtvrtý muž z tohoto šampionátu, Švéd Patrik Kristiansson. Přítel úspěšné vícebojařky Caroliny Klüftové má už na svém kontě výkon 5.85. O 5 centimetrů výš dokázal před čtyřmi lety překonat ruský tyčkař Pavel Gerasimov, další účastník Pražské tyčky 2004. Kvalitní výkon se očekává také od bulharského veterána Iliana Jefremova, který před týdnem v Plovdivu zdolal solidních 5.65 m. Z domácích závodníků diváci na Můstku uvidí Ptáčkova tréninkového partnera Aleše Hončla, dále Miroslava Teleckého, Michala Balnera a Lukáše Bechyněho. Ve startovním poli se objeví také tradiční účastník tyčkařských závodů v ČR, slovenský rekordman Rudolf Haraksim.

Ženskou soutěž svým návratem ozdobí česká rekordmanka Pavla Hamáčková, kterou dlouhodobě trápí problémy s lýtkem. Bývalá mistryně světa i Evropy v hale při pražské exhibici uplatní rozběh na 12 kroků a bude ji brát jako test, zda je připravena na boj o olympijský limit. Už jistá účastnice OH v Aténách Kateřina Baďurová si začátkem června při extralize na Strahově vylepšila osobní maximum na 4.40 m a řadí se k adeptkám na vítězství na Pražské tyčce. Spolufavoritkou bude Maďarka Krisztina Molnárová s osobním rekordem 4.53 m, závodu se zúčastní také loni bronzová z Pražské tyčky, Bulharka Tanja Stefanová-Kolevová, která umí 4.45 m. Rovných 4.50 m dokázala překonat další z kvalitních tyčkařek zítřejšího mítinku, německá závodnice Sabine Schulteová. Po zranění se poprvé v tyčkařském sektoru objeví domácí juniorka Jiřina Ptáčníková, pražské publikum se může těšit také na dívku s nejlepším světovým výkonem v žákovské kategorii. Teprve třináctiletá Řekyně Jekaterini Stefanidouová (nar. 11. 12. 1990) letos v květnu zdolala 4.01 m. Exotickým bonbónkem bude vystoupení Novozélanďanky Sophie Chietové, její krajan J. G. Nel se představí v soutěži mužů.

Exhibiční mítink Pražská tyčka 2004 odstartuje ve spodní části Václavského náměstí v Praze ve středu 16. června v 16.00 hodin soutěží mužů i žen (bude se skákat na dvou doskočištích).

Tomáš Klement

Vytisknout