Praha viděla světový rekord v půlmaratonu

sobota 1. dubna 2017
V ulicích Prahy proběhl devatenáctý ročník Sporitisimo ½ maratonu. Téměř ideálního běžeckého počasí dokázala stoprocentně využít vítězka ženského závodu Joyciline Jepkosgeiová, která zaběhla nový světový rekord na této distanci. Mužský závod opanoval Etiopan Tamirat Tola. Osobní rekord si vylepšil Jiří Homoláč.

Ženská startovní listina měla dvě hlavní favoritky. Jednou z nich byla právě Joyciline Jepkosgeiová. Spolu s ní, pomýšlela na triumf i obhájkyně loňského vítězství Violah Chepchumbová. Obě se také hned záhy po startu odpoutaly od zbytku startovního pole a běžely pouze ve společnosti svých vodičů. Že se rýsuje výborný čas, ukazovaly již průběžné mezičasy. Však také Jepkosgeiová překonala na metách pěti (14:53) a deseti (30:05) kilometrů historické světové maximum Britky Pauly Radcliffeové z roku 2003. Zhruba ve dvou třetinách závodu došlo k rozhodujícímu nástupu, který Chepchumbová nedokázala zachytit. Jepkosgeiová si tak běžela pro vítězství. Otázkou bylo, v jakém čase protne cílovou pásku. Časomíra nakonec ukázala 1:04:52, což znamenalo překonání světového rekordu o čtrnáct vteřin. Joyciline Jepkosgeiová se tak stala první ženou historie, která pokořila hranici jedné hodiny a pěti minut. „Když jsem viděla čas v cíli, tak jsem tomu nemohla věřit. Je to pro mě obrovské překvapení. Do Prahy jsem přijela s tím, že si chci zaběhnout osobní rekord, ale že to bude tak rychlé, to jsem opravdu nečekala. Bylo krásné počasí a já jsem moc šťastná,“ nechala se slyšet.

Výborného času ovšem dosáhla i druhá Violah Chepchumbová, která proběhla cílem za 1:05:22, čímž si vylepšila loňský osobní rekord a je momentálně čtvrtou nejrychlejší půlmaratonkyní historie. Keňanky závodu jasně dominovaly. Na stupně vítězů se vešla ještě Fancy Cherutaiová za 1:06:58. Těsný souboj o čtvrté místo dopadl lépe pro Valary Aiyabeiovou (1:07:50), která udolala Gladys Chesirovou (1:07:51). První ne-keňskou běžkyní byla Američanka Jordan Hasayová na šestém místě (1:07:55).

Velmi svižně rozběhla svůj závod i Eva Vrabcová. Po celou dobu jeho trvání jí dělal společnost vodič Ondřej Fejfar. V polovině trati měla ještě dvanáctivteřinový náskok na svůj loňský výkon, ale postupně začala trochu zpomalovat. Pět kilometrů před cílem byl již mezičas totožný jako před rokem. Do cíle nakonec doběhla na jedenáctém místě v čase 1:11:45, což je o devětatřicet vteřin pomaleji než v minulém roce. „Jsem celkem spokojena. Čas mě trošku mrzí, protože jsem přepálila úvodní kilometry. Musím začít běhat trošku jinak. Dnes mě snad poprvé běžecký závod opravdu bolel. Pocitově jsem na tom ale lépe než loni. Určitě mi dává klid do přípravy i to, že mám již splněný limit na mistrovský maraton do Londýna a dnešní závod byl skvělou přípravou směrem k tomuto vrcholu sezóny,“ zhodnotila. Druhou nejlepší českou závodnicí byla Barbora Jíšová na patnácté příčce (1:18:51).

Závod mužů má po dnešku ve své historii druhého etiopského vítěze. Po pěti letech narušil nadvládu keňských běžců Etiopan Tamirat Tola. Bronzový medailista z desítky na olympijských hrách v Riu se radoval z primátu v čase 59:37 a poprvé v kariéře se tak dostal pod hodinu. Tola rozhodl o svém vítězství na desátém kilometru, kdy se odpoutal od svých soupeřů a rychle si vytvořil rozhodující náskok třiceti vteřin, který následně udržoval a pak ještě zvyšoval. „Jsem velmi šťastný, že se mi podařilo zvítězit. Navíc jsem si zaběhl osobní rekord. Teplejší počasí mi vůbec nevadí. Podobné bylo i v úvodu roku v Dubaji, kde jsem vyhrál maraton. Rád se vracím do České republiky,“ uvedl po doběhu.

Souboj o druhé místo byl strhující až do samotného konce. Nakonec v něm byl úspěšnější Josphat Kimutai Tanui (1:00:38) před svým reprezentačním kolegou Geoggreyem Yegonem (1:00:41). Těsně pod stupni vítězů zůstal papírově největší favorit závodu Barselius Kipyegon (1:00:47) a elitní pětku uzavírá Goeffrey Koech (1:01:00).

Se svým vystoupením mohl být spokojený i náš Jiří Homoláč. Ten se zpočátku držel se skupinou nejlepších běžkyň, od kterých se následně odpoutal. V polovině závodu měl na svůj loňský čas náskok deseti vteřin. V dalších kilometrech držel nastavené tempo a běžel nedaleko za Američanem Galenem Ruppem. Jirka bojoval až do cíle a odměnou mu bylo v nabité konkurenci sedmnácté místo a hlavně nový osobní rekord 1:03:23. Své maximum si vylepšil téměř o půl minuty. „Závod hodnotím dobře. Je to osobák o půl minuty a mohu být spokojený. Jsem rád, že jsem zvládl cestu z Keni. Možná jsem ještě trošku unavený, ale i tak se mi běželo skvěle. Loni jsem změnil trenéra. Připravuji se s Robertem Štefkem a myslím, že mi to svědčí. Věřím, že forma půjde nahoru. Rád bych se na maratonu ve Vídni pokusil o limit na mistrovství světa,“ sdělil své dojmy. Druhým Čechem v cíli byl na pětadvacátém místě Vít Pavlišta (1:06:34).