Praha viděla světový rekord na silniční desítku

sobota 9. září 2017
Skvělý ročník zažil silniční běžecký závod na deset kilometrů Birell Grand Prix Praha. V ženském závodě totiž padl zásluhou Keňanky Joyciline Jepkosgeiové světový rekord na této distanci. Mužský vítěz Bernard Kimeli zaznamenal letošní nejlepší světový čas. Z českých závodníků dopadli dle očekávání nejlépe Eva Vrabcová a Jiří Homoláč.

V ženském závodě se očekával atak světového historického maxima, které měla v držení Keňanka Joyciline Jepkosgeiová a byla to právě ona, která předvedla parádní běžecké představení. Od svých soupeřek se odpoutala již v úvodu závodu. Na druhém kilometru měla náskok sedmi vteřin a nadále ho navyšovala. Mezičas na pětce sliboval výrazné vylepšení světového rekordu a bylo otázkou, zda Joyciline zbyde dostatek sil až do cíle. To však byly plané obavy. Jepkosgeiová totiž ďábelské tempo udržela a proběhla cílem vítězně v novém světovém rekordu 29:43. Své vlastní historické světové maximum na silniční desítce tak vylepšila o jednadvacet vteřin a stala se první ženou, které se podařilo na této distanci mimo atletické stadiony prolomit třicetiminutovou hranici. „Jsem velmi šťastná. Stala jsem se první ženou, která běžela tuto trať pod třicet minut a moc to pro mě znamená,“ sdělila těsně po doběhu.

Pro druhou příčku si doběhla další zástupkyně této běžecké velmoci Fancy Chemutaiová, když si dokázala vylepšit osobní rekord na 30:06, čímž se zařadila na třetí místo historických světových tabulek na této silniční distanci. Třetí skončila keňská rodačka ve službách Bahrajnu Violah Jepchumbaová, která uběhla pražskou desítku za 30:25. Jen o tři vteřiny zpět finišovala čtvrtá Keňanka Sheila Kiprotichová (30:28) elitní pětici uzavírala její krajanka Stacy Ndiwaová (31:37).

Nejlepší evropskou a zároveň i českou závodnicí byla sedmá Eva Vrabcová. Ta při svém prvním startu od světového šampionátu v Londýně uběhla desetikilometrovou trať ulicemi naší metropole za 33:08, což sice není její nejlepší čas na této distanci, ale jak sama přiznala, od úspěšného mistrovského maratonu stihla pouze čtyři tréninky. „Musím se přiznat, že to trošku bolelo. Desítka je na mě moc rych:lá zvlášť, když jsem za poslední měsíc nešla jediný rychlostní trénink. Jinak mě ale opět nezklamala atmosféra. Praha opět ukázala, že je nejlepší v organizaci takových závodů. Výsledkem je světový rekord v kategorii žen,“ uvedla.

To mužské klání bylo o poznání dramatičtější. Zde bylo cílem překonat letošní nejlepší světový výkon, který měl hodnotu 27:18. Postarat se o to měli keňští favorité. První kilometry byly velmi svižné a v polovině závodu byli na čele již pouze dva vodiči a tři keňské naděje. Právě za touto metou se však Bernardu Kimelimu nastavené tempo příliš nezdálo a šel do čela. Spolu s ním byl velmi aktivní také jeho bratr Mathew Kimeli. Nastavené tempo dokázal trošku překvapivě akceptovat pouze jejich krajan Rhonex Kipruto, od kterého se to rozhodně nečekalo. O vítězi se rozhodovalo až v závěrečných metrech. Strhující bratrský souboj předvedli právě bratři Kimeliovi. Úspěšnější byl nakonec Bernard, jenž triumfoval v letošním nejlepším světovém výkonu 27.10. „Musím říct, že jsem nebyl příliš spokojen s prací vodičů a proto jsem se ujal tempa, ale výsledný čas mě těší,“ zhodnotil. Jeho bratr Mathew zaostal o pouhou vteřinu zpět (27:11). Hodnotu předešlého letošního nejlepšího výkonu překonal i třetí Rhonex Kipruto, pro kterého byl čas 27:13 obrovským osobním rekordem. Keňané obsadili prvních pět míst. Čtvrtý doběhl Justus Kangogo (27:51) a pátý skončil Amos Kurgat (27:53).

Nejlepším českým závodníkem byl dle očekávání Jiří Homoláč, kterému se však nakonec nepodařilo prolomit třicetiminutovou hranici, jak si před startem přál. Cílem nakonec proběhl v čase 30:14. Závod však bral jako kvalitní součást své maratonské přípravy. „Je to můj nejrychlejší čas na této trati. Čas 30:14 beru jako dobrý výsledek. Jsem uprostřed maratonské přípravy a tohle je dobrý ukazatel,“ řekl.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben