Praha ocenila mladé atlety

středa 19. prosince 2007
V pražském hotelu Slavia včera mistryně světa Barbora Špotáková předala ocenění nejlepším mladým atletům z pražských oddílů. Vyhlašovali se i vítězové Pražského běžeckého poháru.

Pražský atletický svaz v úterý 18. prosince v hotelu Slavia vyhlásil vítěze ankety "Nejlepší atleti Prahy v mládežnických kategoriích". Vítězové v šesti kategoriích obdrželi z rukou oštěpařky Barbory Špotákové kromě jiného předplatné časopisu ATLETIKA na rok 2008. "Od této akce včetně chceme při podobných příležitostech komunikovat veřejnosti to, že možná právě tito mladí nás jednou budou reprezentovat na olympijských hrách a možná to bude v Praze," vysvětluje předseda PAS Josef Šrámek. Motto tedy zní "Hledáme reprezentanty pro olympiádu v Praze."

V kategorii staršího žactva vyhráli vícebojaři z pražského USK. Dominik Dvořák ustanovil letos v hale základní český rekord v sedmiboji 3936 bodů a stal se mistrem republiky. Kromě toho vyhrál v hale dálku a na mistrovství na dráze skončil v devítiboji druhý za 4870 bodů. Mezi staršími žákyněmi si cenu pro vítěze odnesla Alena Galertová. Na obou letošních šampionátech skončila ve své kategorii na bedně. V hale získala bronz, venku stříbro.

Nejlepším pražským dorostencem byl podle výboru Pražského atletického svazu oštěpař Jakub Vadlejch. Atlet pražského Kovošrotu se připravuje pod vedením Rudolfa Černého společně s Barborou Špotákovou. Účastník MS do 17 let v Ostravě dokázal letos poslat sedmisetgramový oštěp do vzdálenosti 76.93 metrů a obsadil 12. místo. Mezi dívkami vyhrála ve stejné kategorii Romana Krobová. Taktéž výškařka pražské Dukly byla účastnicí světového šampionátu do 17 let. Na domácím mistrovství v hale zvítězila, na dráze obsadila 3. místo.

Vladislav Tuláček byl vyhlášen nejlepším pražským juniorem. Vrhač pražské Dukly je především koulař, ale nebojí se ani disku. Patří již k oporám mládežnické reprezentace, právě v disku mu o pár centimetrů unikl cenný kov na letošním MEJ v nizozemském Hengelu. Na MČR v hale a na dráze sesbíral v uplynulém roce tři zlaté medaile, prosadil se i na šampionátu dvaadvacetiletých. Na domácí půdě přebrala ocenění vítězná juniorka. Kristina Volfová z pražského ASK Slavia byla taktéž účastnicí MEJ v Hengelu. Cenné kovy z domácích šampionátů získala nejen na trati 400 m překážek, ale také na 100 m př. a v dálce. Dohromady letos přidala do své sbírky 4 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili z různých MČR.

Během slavnostního večera byli odměněni pražští rozhodčí Pavel Mácha a Jiří Kryštof a jubilanti Zdeněk Horáček (75 let), Jaroslav Kubica (70) a Josef Šrámek (60). Ceny jim předával ředitel ČAS František Fojt. Organizátoři nezapomněli ani na trenéry přípravek.

Součástí večera bylo i vyhlášení 6. ročníku Pražského běžeckého poháru mládeže. V roce 2007 se konalo 17 závodů, z toho 12 bylo bodovaných. Počítaly se body ze silničních závodů, krosů i Mikulášské haly, kde mohli startující na samý závěr získat dvojnásobný počet bodů a zamíchat pořadím. I zde byli vyhlašováni vítězové jednotlivých kategorií. Celkovým vítězem se však stal Petr Daněk (st. žák), který ze sedmnácti závodů absolvoval čtrnáct a jen jednou nezvítězil. "Pro příští rok počítáme hned s devatenácti závody," řekl duchovní otec celého seriálu Jindřich Linhart.

V samotném závěru si vzala slovo Barbora Špotáková, resp. přítomní se zvídavými dotazy. A protože se jednalo o večer pro mládež, zavzpomínala oštěpařka na své atletické začátky a mládí na škole. "Jsem z atletické rodiny, takže jsem se na stadionu pohybovala od malička. A od 5. třídy mě na základní škole trénovala dokonce moje máma." Dostalo se ovšem i na otázky týkající se budoucnosti, hlavně olympijských her a sedmdesátimetrové hranice. Tedy, Barboro, potěšilo by tě více zlato z OH, nebo 70 metrů? "Občas mívám takové tušení, jakousi intuici. A ta mi říká, že pro zlatou medaili v Pekingu bude těch sedmdesát metrů potřeba. Samozřejmě bych jednou těch kulatých sedmdesát hodila ráda, ale ráda bych, aby to bylo právě v pravý čas na pravém místě."