přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. listopadu 2010, 16:11

Praha bude za dva roky hostit kongres AIMS

Důvěru delegátů Mezinárodní asociace maratonů a vytrvaleckých běhů získali pořadatelé pražského běžeckého seriálu PIM na setkání před výročním maratonem v Aténách.

 Společnost PIM, neboli Pražský mezinárodní maraton, sbírá v posledních týdnech faktická i symbolická ocenění. Ve vydařené sezoně posunula květnový Volkswagen maraton ze stříbrné do zlaté kategorie podle klasifikace IAAF, ve zbylých závodech svého seriálu podržela stávající pozice a navíc zaznamenala 40 % nárůst běžců. Nyní se dočkala uznání i na diplomatickém poli, když jí byla svěřena organizace příštího kongresu AIMS, který se uskuteční za dva roky.

 „Jde o vysoce prestižní událost a být vybrán je pro každého pořadatele potvrzením kvality jeho práce a zároveň obrovskou propagací země, v níž se kongres koná. Jsem pyšný, že pozornost organizátorů běžeckého světa bude směřovat do České republiky, do Prahy,“ prohlásil ředitel PIM Carlo Capalbo.    


Na počest výročí 2500 let maratonské legendy byl z kolébky závodu do Prahy dovezen oheň, který plál při maratonském víkendu na Staroměstském náměstí,
foto:
www.graf.cz

AIMS sdružuje na 300 velkých distančních závodů z více než 90 zemí světa.. Zatím poslední setkání jejich zástupců se konalo v Řecku před nedělním závodem z Marathonu do Atén, jenž završil oslavy 2500. výročí památné bitvy a s ní spojené legendy o běhu posla Feidipida, která dala vzniknout maratonskému fenoménu. Delegáti v Aténách mimo jiné zvolili nového prezidenta, jímž se stal 64letý Paco Borao. Ředitel maratonu ve španělské Valencii nahradil odstupujícího Japonce Hiroaki Chosu, který stál v čele organizace po dvacet let.

Borao také není novou tváří v AIMS, od roku 1996 se staral o členskou základnu, která pod jeho správou narostla ze stovky na současných 303 členů. Viceprezidentkou se stala Martha Moralesová z mexického Tangamanga Marathonu, do rady, v níž sedí i ředitel Pražského mezinárodního marathonu Carlo Capalbo, nově přibyli zástupci maratonů v Jokohamě, Bostonu a Santiagu de Chille. Pokladníkem byl opětovně zvolen Al Boka, spojený s maratonem v Las Vegas. 

Adam Pražák

Vytisknout