přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pozvánka na výškařskou podívanou

Tradiční mítink se vrací v moderním hávu. Uprostřed nákupního centra Metropole Zličín se ve čtvrtek za živého doprovodu skupiny Yo Yo Band představí 12 světových výškařů.

FAJN zmrzlina Novinářská laťka 2007 navazuje na tradici Novinářských laťěk, které se v Československu a později České republice pořádaly od roku 1969 do roku 1995. Mezi organizátory obnovené tradice patří výškař Jan Janků, který hovoří o přiblížení se k lidem: "Zvolili jsme jako místo konání nákupní centrum, konkrétně Metropoli Zličín. Přiblížíme tak atletiku mnohem širšímu spektru lidí, než jen atletickým fanouškům. Je to také jediný výškařský mítink o kterém vím, že se koná v takovémto prostředí. Podobný je snad jen tyčkařský mítink v Postupimi."

Další změnou oproti ostatním výškařským mítinkům je volba hudebního doprovodu. Novinářská laťka byla kdysi první mítink ve skoku vysokém s hudbou na světě. Na podobně zaměřených závodech a exhibicích si dnes výškaři běžně nechávají zahrát svá oblíbené cédéčka, na Novinářské laťce to bude jinak. "Hrát bude živá kapela, konkrétně Yo Yo Band. Jsme domluveni, že vyjdou volbou písní, rytmem, popřípadně přerušením písní maximálně vstříc požadavkům jednotlivých účastníků."

Pro 1. ročník znovuzavedený (celkově již 28.) ročník Novinářské laťky zajistila pořádající agentura 12 účastníků, mezi nimiž nechybí stříbrný medailista z ME 2006 Tomáš Janků, bronzový medailista z OH v Aténách Jaroslav Bába, trojice Rusů (Sergej Kljugin, Dmitrik Alex, Andrej Těrešin), Victor Moya z Kuby a další. "Výkony dosažené na tomto mítinku budou samozřejmě z hlediska atletických pravidel regulérní," doplňuje Jan Janků. "Zajistili jsme rozhodčí, dost dlouhý rozběh a povrch bude stejný, jako je na mítinku v Hustopečích." Dosavadní rekord mítinku drží z roku 1987 Ján Zvara výkonem 2.32 metru, Jan Janků doufá v jeho překonání: "Mohl by to zvládnout třeba bratr (Tomáš Janků), ale nejen on. Za překonání rekordu jsme vypsali zvláštní odměnu. Vítěz však dostane bez ohledu na výkon prize money ve výši 1000 dolarů."

Kromě Tomáše Janků, který na mítink zamíří přímo z Bydhoště, bude pozornost diváků jistě zaměřena na výkony Jaroslava Báby. Bronzový olympijský medailista má jednu z posledních šancí splnit limit na halové mistrovství Evropy, protože kromě čtvrtečního startu bude závodit už jen na halovém mistrovství ČR. "Nebudu soupeřit s ostatními, ale sám se sebou. Samozřejmě se pokusím vylepšit svých 215 cm, ale kandidátem na vítěze asi nejsem," přiznává Bába. "Mé letošní výkony zdaleka nejsou optimální, ale je to jen a jen o psychice. V Ostravě jsem při rozcvičování jen tak v teplácích skočil 2.20 metru a při závodě ne. Naděje na limit pro HME 227 cm ještě žije, ale v současné chvíli je ode mě strašně daleko a nebudu nic lámat přes koleno."

Mítink se koná ve čtvrtek 15. února v 17 hodin v Metropoli Zličín. Začíná módní přehlídkou, následuje samotný závod. Moderátory budou "rosnička" Romana Vítová a zkušený atletický hlasatel Ludvík Svoboda.

David Klempíř

Vytisknout