přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pozvánka na „předrepublikový“ víkend

Poslední červnový víkend je opět bohatý na atletické události. Z českého pohledu bude zajímavý především závěr základní části extraligy na Kladně a vícebojařský Evropský pohár v Jyväskylä.

Lille s Roblesem a Svobodou
Jakýsi předprogram obstará dnešní velmi solidně obeslané francouzské Lille. Hlavní hvězdou je tu bezpochyby čerstvý světový rekordman na 110 m př. Dayron Robles, s nímž po Ostravě znovu změří síly nový lídr českých historických tabulek Petr Svoboda. Ve startovce najdeme i další zvučná jména jako Lukjaněnko, Savignová, Morenová, Gevaertová…

Velké haló v USA
Za velkou louží ovšem dnes začíná velké pozdvižení, protože se rozjede americká olympijská kvalifikace (U.S. Olympic Team Trials). IAAF vtipně parafrázuje barona de Coubertina: „Není důležité vyhrát, ale skončit mezi prvními třemi.“ Za deset dní se v Eugene ve státě Oregon rozhodne o nominaci na olympiádu a jen první trojice má jistotu startu na OH, bez ohledu na soupis trofejí a medailí, které ta či ona hvězda má doma. Každopádneě koncentrace šampionů to bude obrovská.

„Na Kladně o Třebíč“
Česká extraliga má sice do svého vrcholu ještě více jak dva měsíce (MČR družstev je 6. září v Třebíči), už zítra se ale rozhodne o „šťastné sedmičce“ družstev postupujících do finále. Závěrečné třetí kolo základní části na Kladně také určí jednoho přímo sestupujícího do I. ligy a dvojici, která ještě dostane šanci o extraligovou příslušnost zabojovat na baráži. Prolínací soutěži se koná ve stejném termínu jako finále, místo bude určeno podle „barážových“ týmů. O účast v ní naopak budou chtít zabojovat prvoligové týmy, tři skupiny proběhnou v Táboře (pořadatelský test před MČR jednotlivců), Liberci a Opavě. Zde je však na programu ještě 4. kolo, které definitivně určí pořadí v I. lize. Na všech sobotních závodech se můžeme nadít „limitních“ výkonů, i v nižších soutěží startují někteří reprezentanti. K výhře v základní části mají nakročeno muži Kroměříže a ženy USK Praha.

Vícebojaři na sever Evropy
Pod dohledem trenérů Fišera a Dvořáka budou v sobotu a neděli zápolit čtyřčlenné týmy v Evropském poháru ve vícebojích. Hlavním úkolem sestav bude udržet prvoligovou příslušnost, ovšem očekávaní lídři týmů, Jana Korešová a Josef Karas pomýšlí i na nominaci do Pekingu. O osobní maxima ale hodlají ve finském Jyväskylä určitě bojovat i Eliška Klučinová, Kateřina Konvalinková, Lucie Ondraschková, Adam Formánek, Antonín Vácha a Pavel Baar.

Výškařský Götzis
Mekkou výškařů je německý Eberstadt. Vstupenkou je 193, resp. 230 cm v aktuální sezóně, pozvánka z Čechů přijali Iva Straková, Tomáš Janků a Jaroslav Bába. Dáma přijde na řadu první, v sobotu (v 15 h) ji čeká konkurence pěti dvoumetrových Slesarenková, Friedrichová, Savčenková, Palamarová a Beitiaová. Páni čeká v neděli (13.30 h) především Holm, ale také Silnov, Onnen, Moya nebo Bieniek – všichni tito už mají v kariéře skočeno 234 cm a výše.

Michal Procházka

Vytisknout