přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pozvánka na extraligu

Již zítra začíná nejvyšší domácí soutěž klubů, Česká spořitelna extraliga družstev mužů a žen. První starty v sezoně čekají na mnohé reprezentanty.

Soutěž atletických oddílů, která letos vstupuje již do svého 51. ročníku, bude zahájena na městském stadionu v Ostravě v sobotu 20. května v 11.30 hodin. Favority na vítězství v 1. kole, ale také v celé soutěži jsou mezi muži Dukla Praha a mezi ženami PSK Olymp Praha.

Atleti Dukly již dnes odletěli vojenským speciálem z letiště v pražských Kbelých do Ostravy. Jejich mužské družstvo patří k největším favoritům na vítězství, ačkoliv jsou pro 1. kolo oslabeni o několik zvučných jmen. Překážkář Jiří Mužík má pozdrženou přípravu, vícebojař Roman Šebrle má svalové problémy se stehnem. Do bojů nezasáhnou ani Koulař Petr Stehlík či oštěpař Miroslav Guzdek.  Diváci v Ostravě se ale mohou těšit například na Tomáše Dvořáka, který bude závodit na překážkách, v dálce a na dvoustovce. Štěpán Tesařík půjde krátké překážky a specialista na "půlku" Jaroslav Růža pomůže oddílu na tratích 200 a 400 metrů. "Máme 28 startů a chtěli bychom vyhrát," říká šéftrenér Dukly Radomil Skoumal. "Mnoho našich atletů ale nebude závodit přímo ve svých specializacích, nýbrž tam, kde bude potřeba. Navíc jsem slyšel, že i pražský Olymp si jede do Ostravy pro vítězství. Uvidíme."

Oddíl pražského Olympu je už také na cestě, ačkoliv se musí "spokojit" s dvěma autobusy. "Nebudu říkat, pro jaké místo si jedeme," nechtěl nic zakřiknout Jindřich Linhart z PSK Olympu Praha. "V mužích budeme závodit bez cizinců a téměř v kompletní sestavě. Snad jedinou výjimkou je diskař Libor Malina, jenž má nedoléčené zranění." Velmi zvučně zní sestava Olympu v kategorii žen. - Michaela Hejnová, Jarmila Klimešová, Lucie Vrbenská, Iva Straková, Martina Darmovzalová, či Polka Grazyna Prokopek. "Škoda, že s námi nejede Věra Pospíšilová Cechlová," pokračuje Linhart. "Má ve stejný termín domluvený start na mítinku v německém Halle."

Svůj tip na umístění na zítřejších závodech nechtěla prozradit ani vedoucí družstva žen pražské USK Jana Šmidáková. "První kolo je vždy tak trochu sázkou do loterie. Nikdo nikdy předem neví, jak to dopadne. Jedeme obhajovat titul, ale stát se může cokoliv." Kapitánkou ženského družstva zůstala trojskokanka Šárka Kašpárková, která se zúčastní závodů v rámci letošní extraligy. Z dalších atletek, které jistě nastoupí, lze vyjmenovat např. Lucii Martincovou, Petru Seidlovou, Barboru Lalákovou, Zuzanu Hejnovou či Barboru Špotákovou. "Slabší jsme co se týče mužů," přiznává Šmidáková. "Budeme rádi, když v konečném součtu obsadíme 6. místo. Přesto jedeme do Ostravy s nadějemi na velice dobrý výsledek. Nemáme v družstvu žádné vážnější zranění."

Jediným zástupcem Moravskoslezského kraje bude zítra pořádající oddíl AK SSK Vítkovice. "Bude samozřejmě chybět výškař Jaroslav Bába," říká ředitel klubu Oldřich Zvolánek. "Léčba jeho zranění ještě chvíli potrvá. Družstvo mužů jsme ale posílili o hostující slovenské atlety. Na trati 3000 m překážek se představí také naše čerstvá posila z Frýdku-Místku Petr Mikulenka." Podle Oldřicha Zvolánka by vítkovičtí muži i ženy rádi zaútočili na konečné třetí místo. "Ženský tým máme ale silnější, nastoupí například Denisa Ščerbová či výškařka Romana Dubnová."

Do bojů nastoupí kromě výše zmíněných oddílů také A.C. TEPO Kladno, ASK Slavia Praha, AC Syner Turnov, VSK Univerzita Brno, A.C. Sparta Praha, Hvězda SKP Pardubice a ACP Olymp Brno.

Podle aktuální předpovědi počasí pro daný region má být pěkné počasí, po šestnácté hodině mohou přijít přeháňky až bouřky. Teplota by se měla pohybovat okolo 22 až 24 stupňů Celsia.

Více informací nalezenete v sekci Zaostřeno na ...

David Klempíř

Vytisknout