přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2017, 13:33

Pozvánka na atletický víkend

Nadcházející víkend je přímo nabitý zajímavými atletickými podniky. Na co se tedy mohou příznivci královny sportu těšit?

Poděbrady

Středočeské lázeňské město bude v neděli dějištěm Evropského poháru v chůzi. V Poděbradech se sejde chodecká elita starého kontinentu. Nebudou chybět mistr světa a Evropy na dvacítce Španěl Angel Miguel Lopez, dvojnásobný vítěz mítinku Poděbrady walking Němec Christopher Linke, světový šampion na padesátce Ir Robert Heffernan nebo šestý muž z olympijského závodu v Riu na 20 kilometrů Brit Thomas Bosworth. Na startu budou i čeští reprezentanti v čele s Lukášem Gdulou, jenž se bude pokoušet o pokoření limitu pro start na mistrovství světa v Londýně na 50 kilometrů.

Bělá pod Pradědem

Domácí vrchařská špička se sejde ke svému republikovému šampionátu v sobotu. V mužském závodě budou obhajovat své umístění na stupních vítězů všichni medailisté. V loňském roce zvítězil Jan Janů, druhý byl Martin Kučera a bronz bral Dominik Sádlo. Na cenné kovy pomýšlejí i loni čtvrtý Lukáš Kučera a pátý Jan Havlíček. Mezi ženami bude hlavní favoritkou obhájkyně titulu Pavla Schorná Matyášová. Nebude však mít lehké soupeřky. Na nejvyšší umístění pomýšlejí i Lucie Maršánová nebo Taťána Metelková.

Karlovy Vary

Na západě Čech proběhne další ročník Mattoni půlmaratonu Karlovy Vary. Cílem organizátorů je překonání traťových rekordů v obou kategoriích. Hodnota traťového rekordu v závodě mužů je 1:01:01. Hned čtyři borci ze startovní listiny disponují lepším osobním maximem. Nejlépe na tom je Keňan Gilbert Masai, který dokázal ve své kariéře běžet již třikrát pod hodinu. Jen těsně za touto hranicí zaostal letos v Ras al Khaimah jeho krajan Shadrack Korir. Ženský rekord má od loňského roku v držení Keňanka Joyciline Jepkosgeiová. Pokud se chtějí závodnice dostat do čela historických tabulek karlovarského půlmaratonu, musí překonat čas 1:09:07. Nejžhavější kandidátkou je pátá žena z mistrovství světa v půlmaratonu z roku 2014 Keňanka Mercy Kibarusová. Z českých závodníků se vkládají největší naděje do Jiřího Homoláče a Ivany Sekyrové.

Halle

Na tradičním vrhačském mítinku v německém Halle se představí řada světových hvězd. Mezi favority koulařského klání patří i Tomáš Staněk. Největším soupeřem mu bude někdejší mistr světa David Storl. V kladivářském sektoru budou největšími favority polští suveréni této disciplíny Anita Wlodarczyková a Pawel Fajdek, jenž se utká s olympijským šampionem z Ria Tádžikem Dilshodem Nazarovem. V disku budou chtít potvrdit papírové předpoklady mistři světa Polák Piotr Malachowski a Denia Caballerová z Kuby. V oštěpu žen se očekává německý souboj mezi světovou šampionkou Katharinou Molitorovou a mistryní Evropy do 22 let Christin Hussongovou.

Kingston

V jamajské metropoli proběhne první z mítinků série IAAF. Tradičně silně obsazené zde bývají sprinterské disciplíny. Na stovce žen zaklekne do bloku Američanka Allyson Felixová, která bude čelit silné konkurenci ze strany karibských sprinterek v čele s Michelle-Lee Ahyeovou. Mezi muži se bude chtít blýsknout domácí Yohan Blake. Jeho největšími soupeři budou Američané Mike Rodgers a Ronnie Baker. Na dvoustovce žen se pokusí prodloužit svou dominanci Elaine Thompsonová. Ta změří síly například s bronzovou medailistkou z Ria v závodě na 400 metrů Sherickou Jacksonovou. Dvoustovka můžu nabídne atraktivní duel mezi stříbrný z Ria Kanaďanem Andre de Grassem a leaderem loňských tabulek Američanem LaShawnem Merritem. Nad ženskými krátkými překážkami se dá očekávat strhující souboj Američanek Nii Aliové, Shariky Nelvisové a Jasmine Stowersové. Z technických disciplín stojí jistě za zmínku trojskok žen, kde bude skákat kolumbijská suverénka Caterine Ibargüenová. V tyči se objeví bronzový medailista z Ria Sam Kendricks nebo světový šampion Shawn Barber z Kanady. 

Petr Jelínek

Vytisknout