Powell zářil ve Štětíně

23. listopadu 2011, 11:27

Bývalý světový rekordman Asafa Powell předvedl na sklonku sezony výborný čas na stovku 9.82. Českou atletiku zastupovala pětice reprezentantů.

Jamajčan Asafa Powell si nechal na Pedros Cup v polském Štětíně svůj nejlepší čas v sezoně, když za podpory větru 1.4 m/s běžel i díky výborné startovní reakci (0.124) ještě o dvě setiny rychleji než na MS v Berlíně, kde získal bronzovou medaili. Jeho soupeři hleděli na jeho záda z uctivé vzdálenosti a nejlepší z nich Nesta Carter ztratil na Powella skoro 3 desetiny.

Další sprinterská star už tolik nezářila. Američan Tyson Gay, který se na MS potýkal se svalovým problémem, sice jasně vyhrál dvoustovku, čas 20.21 (+0.3) ale dech nebere. Soupeřem mu byl i Jiří Vojtík, který skončil sedmý s výkonem 21.68.

O tři příčky lépe doběhl na stodesítce překážkář Petr Svoboda, který tak zopakoval umístění z neděle, kdy startoval na Světovém atletickém finále. Jeho dnešní čas 13.44 (+1.7) je však ještě o šest setin lepší než ten ze Soluně a dokazuje, že Svoboda si udržel obdivuhodnou konsistenci formy, která se ho zjevně drží i přes nebývalý závodní zápřah. Závod vyhrál domácí Artur Noga v čase 13.35, o šest setin za ním proťala pásku takřka současně maďarsko – britská dvojice Daniel Kiss a William Sharman.

Dalším vrcholem mítinku byl mužský disk, na nějž organizátoři sezvali excelentní obsazení, když z absolutní špičky chyběl pouze Estonec Gerd Kanter. Za jeho nepřítomnosti se připomněl výborným hodem 68.53 Litevec Virgilijus Alekna, který porazil i mistra světa Roberta Hartinga (66.58). Domácí hvězda Piotr Malachowski byl s výkonem 65.14 čtvrtý za Maďarem Zoltánem Kövágem. V kvalitní konkurenci se neztratil ani Jan Marcell, pro něhož se Polsko asi stává zaslíbenou zemí, neboť si zde v sobotu hodil osobní rekord 64.83 a nyní formu potvrdil druhým nejlepším výkonem v sezoně 62.45.

Nespornou kvalitu měla i koule, v níž se olympijský vítěz Tomasz Majewski utkal s mistrem světa Christianem Cantwellem. Byl to duel vyrovnaný až do poslední série, kdy Američan vytáhl trumf v podobě 21.49 m. Majewski  už nedokázal adekvátně zareagovat a byl nakoec rád, že uhájil alespoň druhou příčku, neboť Bělorus Andrej Michněvič se dostal po výkonu 20.90 na dosah jediného centimetru. 

Ve výšce si zopakovali bitvu dva ze čtyř medailistů z Berlína Jaroslav Rybakov a Sylwester Bednarek. Na rozdíl od světového šampionátu však jejich souboj skončil plichtou, když oba skočili 230 cm s jednou opravou na 2.27. V tyči vládla světová šampionka Anna Rogowská, která potěšila publikum výkonem 470 cm. Jiřina Ptáčníková skočila o půl metru méně a podělila se o sedmou příčku s Němkou Carolin Hingstovou. Posledním českým účastníkem ve výsledkové listině byl Zdeněk Medlík, který po výkonu 3:48.82 obsadil na patnáctistovce čtvrtou příčku.

Výsledky zde.

Adam Pražák
Vytisknout

Krátce

04.12.2016 14:17 O Zuzaně Hejnové vyšla kniha s podtitulem Rychlá holka, autorem je Tomáš Klement.

Archiv zpráv

Kalendář událostí