Powell zářil ve Štětíně

Bývalý světový rekordman Asafa Powell předvedl na sklonku sezony výborný čas na stovku 9.82. Českou atletiku zastupovala pětice reprezentantů.

Jamajčan Asafa Powell si nechal na Pedros Cup v polském Štětíně svůj nejlepší čas v sezoně, když za podpory větru 1.4 m/s běžel i díky výborné startovní reakci (0.124) ještě o dvě setiny rychleji než na MS v Berlíně, kde získal bronzovou medaili. Jeho soupeři hleděli na jeho záda z uctivé vzdálenosti a nejlepší z nich Nesta Carter ztratil na Powella skoro 3 desetiny.

Další sprinterská star už tolik nezářila. Američan Tyson Gay, který se na MS potýkal se svalovým problémem, sice jasně vyhrál dvoustovku, čas 20.21 (+0.3) ale dech nebere. Soupeřem mu byl i Jiří Vojtík, který skončil sedmý s výkonem 21.68.

O tři příčky lépe doběhl na stodesítce překážkář Petr Svoboda, který tak zopakoval umístění z neděle, kdy startoval na Světovém atletickém finále. Jeho dnešní čas 13.44 (+1.7) je však ještě o šest setin lepší než ten ze Soluně a dokazuje, že Svoboda si udržel obdivuhodnou konsistenci formy, která se ho zjevně drží i přes nebývalý závodní zápřah. Závod vyhrál domácí Artur Noga v čase 13.35, o šest setin za ním proťala pásku takřka současně maďarsko – britská dvojice Daniel Kiss a William Sharman.

Dalším vrcholem mítinku byl mužský disk, na nějž organizátoři sezvali excelentní obsazení, když z absolutní špičky chyběl pouze Estonec Gerd Kanter. Za jeho nepřítomnosti se připomněl výborným hodem 68.53 Litevec Virgilijus Alekna, který porazil i mistra světa Roberta Hartinga (66.58). Domácí hvězda Piotr Malachowski byl s výkonem 65.14 čtvrtý za Maďarem Zoltánem Kövágem. V kvalitní konkurenci se neztratil ani Jan Marcell, pro něhož se Polsko asi stává zaslíbenou zemí, neboť si zde v sobotu hodil osobní rekord 64.83 a nyní formu potvrdil druhým nejlepším výkonem v sezoně 62.45.

Nespornou kvalitu měla i koule, v níž se olympijský vítěz Tomasz Majewski utkal s mistrem světa Christianem Cantwellem. Byl to duel vyrovnaný až do poslední série, kdy Američan vytáhl trumf v podobě 21.49 m. Majewski  už nedokázal adekvátně zareagovat a byl nakoec rád, že uhájil alespoň druhou příčku, neboť Bělorus Andrej Michněvič se dostal po výkonu 20.90 na dosah jediného centimetru.

Ve výšce si zopakovali bitvu dva ze čtyř medailistů z Berlína Jaroslav Rybakov a Sylwester Bednarek. Na rozdíl od světového šampionátu však jejich souboj skončil plichtou, když oba skočili 230 cm s jednou opravou na 2.27. V tyči vládla světová šampionka Anna Rogowská, která potěšila publikum výkonem 470 cm. Jiřina Ptáčníková skočila o půl metru méně a podělila se o sedmou příčku s Němkou Carolin Hingstovou. Posledním českým účastníkem ve výsledkové listině byl Zdeněk Medlík, který po výkonu 3:48.82 obsadil na patnáctistovce čtvrtou příčku.