přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. listopadu 2011, 15:56

Powell plánuje halu, krajanu Mullingsovi potvrzen trest

Bývalý světový rekordman by se „pod střechami“ měl objevit po osmi letech. Jeho jamajský sprinterský kolega dostal očekávaný doživotní závodní distanc.

Powell do haly

Naposledy startoval Asafa Powell – zítra 29letý Jamajčan – v halové sezoně 2004 ještě jako prakticky neznámý sprinter. Měl za sebou sice účast i na mistrovství světa v předcházejícím roce, ale na stovce vypadl v meziběhu a se štafetou nedokončil. V olympijské sezoně však na sebe Powell poprvé výrazněji upozornil – premiérově prolomil hranici deseti vteřin a v Aténách následně skončil pátý. Předtím na HMS v Budapešti sice vypadl v semifinále, ale v jednom ze svých pouhých třech startů v sezoně zaznamenal čas 6.56.


I proto jeho nynější plánovaný návrat do haly slibuje mnohé. Od roku 2004 nasázel Powell nejvíce časů pod deset vteřin než kdokoli jiný v historii a halu přitom vynechával. Jeden důkaz o reálných možnostech Jamajčana poskytuje mezičas z finále MS 2009 v Berlíně. Powell tu šedesátkou proběhl za 6.39, což je na setinu hodnota světového rekordu Američana Greena z let 1998 a 2001. Kolega Bolt byl na této metě dokonce za 6.31, jeho halový start by však byl zřejmě mnohem větší senzací. Kde se mohou na někdejšího světového rekordmana na 100 metrů těšit, zatím není jasné, informaci zveřejnil sprinterův management na sociální síti Twitter bez dalších podrobností.

Doživotní trest pro Mullingse

To Powellův krajan i vrstevník Steve Mullings si s vysokou pravděpodobností již nezazávodí venku ani nikde jinde. Disciplinární panel jamajské antidopingové komise (JADCO) více než hodinu poslouchal argumenty obou stran. Právník JADCO Lackston Robinson prosazoval doživotní trest, zatímco atletův zástupce Alando Terrelonge prosil o odpuštění trestu tak, aby nepřesáhl osm let. Po desetiminutové pauze se pánové Lennox Gayle, Dr. Japheth Ford a Peter Prendergast shodli na doživotním trestu, tedy nejvyšším možném pro sportovce, který se již jednou provinil proti antidopingovým pravidlům.

V Mullingsově těle byla po letošním jamajském šampionátu objevena zakázaná látka furosemid, využívaná k zakrytí jiné substance podporující výkonnost. Jamajčan byl již distancován na dva roky za použití testosteronu, trest si odpykal v období od 27. 6. 2004 do 26. 6. 2006. Se štafetou 4x100 metrů poté získal stříbro a zlato na mistrovstvích světa 2007 a 2009, v druhém případě se v Berlíně probil i do finále dvoustovky, v němž skončil pátý.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout