přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Powell: budu-li v čele, Bolt ani Gay mě nedohoní

Jamajský sprinter a bývalý světový rekordman Asafa Powell věří, že pokud půjde v průběhu napjatě očekávaného olympijského finále stovky do vedení, už o něj nepřijde.

Velké finále, jenž má patřit mezi hlavní vrcholy her v Pekingu, je na programu v sobotu a vedle Powella by na jeho startu neměli chybět ani jeho dva největší konkurenti Američan Tyson Gay a jamajský krajan Usain Bolt, jenž drží současný rekord. Jindy velmi skromně působící Powell si věří i přesto, že oba jeho soupeři jsou považováni za sprintery s vynikajícími předpoklady pro závěr závodu. "Hodně lidí říká, že Usain s Tysonem jsou velice silní finišmani. Ale když se dostanu před ně, je jedno, jak budou finišovat, prostě mě neohrozí," řekl dnes Powell sebevědomě novinářům.

Jeho víra ve vlastní schopnosti pramení podle všeho také z aktuální formy, kterou pětadvacetiletý rychlík s osobním rekordem 9.74 sekundy cítí. "V průběhu posledních týdnů se mi v tréninku povedlo pár opravdu velkých věcí a bylo to vůbec poprvé, co jsem viděl svého kouče tak nadšeného," popisoval Powell. "Takže jediné, co teď musím udělat, je jít a běžet tak, jako jsem běžel v posledních dvou závodech," dodal Powell. Právě poslední dva závody mu vlily do žil hodně optimismu, neboť v posledním vzájemném souboji před olympiádou svého soka Bolta ve Stockholmu porazil o jedinou setinu a následně zvítězil i v monackém závodu Grand Prix v čase 9.82. Tím se zařadil na třetí místo letošních světových tabulek právě za Bolta (9.72) a Gaye (9.77).

Pokud Powellovi naopak v poslední době ze žil něco ubývalo, tak to byla krev po kontrolních odběrech dopingových komisařů. A s ní pozvolna i trpělivost, neboť Jamajčan byl podle svých slov od příletu do dějiště her již několikrát testován. "Před dvěma dny už jsem byl opravdu docela naštvaný, protože od té doby, co jsem tady, mě testovali již čtyřikrát a brali mi krev, hodně krve," postěžoval si Powell. Úbytek životně důležité tělní tekutiny by přitom podle Powellova mínění mohl nepříznivě ovlivnit i jeho připravenost na sobotní závod. "Odebírají tolik krve a my kvůli tomu můžeme být před finále stovky velmi oslabení. A navíc jsem si téměř jistý, že zítra budu testovaný zase," předpovídal Powell.Myslí si dokonce, že by za častým testováním mohla být i zákulisní politika. "Nevím o nikom ostatním, ale o mě a mé kolegy v týmu Usaina a Michaela Fratera se starají opravdu hodně," řekl Powell. Dodal nicméně, že akceptuje důležitost testů a touhu po čistém sportu.

Přestože tlak vycházející z rodné Jamajky je nyní především na držiteli světového rekordu Boltovi, Powell cítí, že velké věci se čekají také od něho. "Když jsme tu takhle s Usainem oba dva, je to pro Jamajku velká věc. Lidé očekávají, že skončíme první a druhý, navíc nejspíš ve světovém rekordu," prohlásil Powell. Jeho cílem do budoucna je získat zpět světový rekord. V Pekingu však touží vyhrát zlato bez ohledu na vítězný čas. Na minulé olympiádě v Aténách 2004 byl totiž až pátý a zklamáním pro něho skončilo i loňské mistrovství světa v Ósace, kde skončil třetí.

čtk