Powell a Richardsová zvoleni atlety roku 2006

IAAF vyhlásila na nedělním galavečeru v Monte Carlu Atlety roku 2006. Vítězové Asafa Powell a Sanya Richardsová získali kromě ocenění také šek na 100 000 dolarů.

Za účasti prezidenta IAAF Lamine Diacka, monackého knížete Alberta II. a více než 600 hostů byli vyhlášeni Atlety roku jamajský sprinter a světový rekordman Asafa Powell a americká čtvrtkařka Sanya Richardsová. Ta letos vylepšila letitý americký národní rekord o třináct setin na 48.70 a v historických světových tabulkách se posunula na sedmé místo.

"V této anketě jsem chtěl zvítězit již loni, ale bohužel jsem byl zraněný," řekl Powell. "Letos jsem se tvrdě připravoval a za vítězství jsem vděčný. Příští rok na sobě chci pracovat ještě více a doufám, že získám titul mistra světa."

Sanya Richardsová letos vyhrála ve všech patnácti závodech, ve kterých startovala. "Mé dvě nejlepší vzpomínky na letošní rok patří určitě pokoření amerického rekordu a na vítězství v Berlíně."

Za celoživotní přínos sportu získali tři atleti zvláštní cenu, tzv. Distinguished Career Award. Jedním z nich byl také český oštěpař Jan Železný. Ten však kvůli zvýšené teplotě na slavnostním večeru chyběl. Kromě Železného byl v této kategorii oceněn také marocký vytrvalec Hicham El Guerrouj a bulharská světová rekordmanka ve výšce Stefka Kostadinovová.

V kategorii Výkon roku byli oceněni Číňan Liu Xiang za světový rekord na 110 m překážek (12.88) na mítinku Super Grand Prix IAAF v Lausanne a etiopská vytvalkyně Meseret Defarová za překonání světového rekordu na 5000 metrů v New Yorku.

Nastupující atletickou hvězdou byl vyhlášen estonský diskař Margus Hunt.