Povedená neděle českých běžkyň v čele s Vrabcovou

pondělí 6. února 2017
Nejen pod střechami více či méně útulných hal bojovali čeští atleti. Přinášíme dvojčlánek - o triumfu Evy Vrabcové na půlmaratonu v Neapoli plus sedmé místo týmu žen USK na klubovém poháru v krosu.

Vrabcová si z lyží odskočila do Neapole k triumfu na půlmaratonu

Její tréninky zatím probíhají takřka výhradně na sněhu, přesto má Eva Vrabcová-Nývltová výtečnou formu, což ukázala při půlmaratonu v Neopoli. Nejenže zvítězila, ale navíc zaběhla svůj druhý čas kariéry 1:11:54, čímž zároveň potvrdila limit pro start na maratonu při MS v Londýně.

„Do plánů se mi závod časově úplně nehodil,“ přiznává Eva Vrabcová při dotazu na brzký start do sezóny na jihu Itálie, „ale dostala jsem pozvánku od Run Czech, jejichž seriál mám moc ráda, tak jsem věřila, že tohle bude dobrý závod.“ A nemýlila se, v rodišti šéfa Run Czechu Carla Capalba se Evě dařilo. Ačkoli běhá svěřenkyně svého muže Martina prakticky jen po sněhu s lyžemi na nohou, dokázala z takového tréninku zaběhnout vynikající čas šest vteřin pod hranici hodiny a 12 minut. Tím se kvalifikovala na maraton při MS v Londýně – z pohledu IAAF totiž má z loňska splněné entry 2:35 hod. a pro ČAS potvrdila půlmaratonem výkonnost v letošní sezóně („B“ limit 1:13:50).

A to ještě mohlo být v Neapoli ještě lépe. „Teplotní podmínky byly ideální, nějakých 15 stupňů. Do patnáctého kilometru (probíhal jím za 49:45) jsem běžela na čas kolem 1:10, jenže pak přišel asi půlkilometrový kopec a foukal docela silný protivítr. Projevilo se i to, že nemám naběháno po tvrdém a rozbolela mě lýtka. Takže jsem musela zpomalit,“ popisuje. V závodě si zlepšila na mezičasech na 5, 10 i 15 km osobáky, přičemž desítka za 32:38 je i oficiálně změřená. A Vrabcová při něm atakovala nejrychlejší český čas historie – 32:29 Petry Kamínkové z června 2000 z nizozemského Rijsbergenu.

Pocitově však u Evy jednoznačně převažuje radost z celkového výsledku nad zpomalením v poslední čtvrtině závodu. „Nenapadlo mě, že mohu běžet tak rychle z lyží,“ tvrdí. I když už má směrem k letošnímu vrcholu nečekaně brzy „splněno“, plány na sezónu před Londýnem se nijak nemění. Jako hlavní starty tohoto období zůstávají půlmaraton v Praze 1. dubna a maraton tamtéž 7. května, z Run Czech ligy pak Vrabcová plánuje před MS ještě i Karlovy Vary. „Ostatní závody se uvidí,“ říká neurčitě. Aktuálně si plánuje ještě měsíc na běžkách, včetně i jednoho závodu, který, to ale nepřesnila.

Eva Vrabcová Nývltová je na prahu své druhé ryze atletické sezóny, žádné velké změny v přípravě po vydařeném loňském roce nedělala. „Jen to byla první zima, kdy jsem neměla čistě lyžařské soustředění,“ upozorňuje na absenci tréninku na ledovci. V Neapoli do roku 2017 určitě vykročila správným směrem. Dodejme, že s místními soupeřkami si poradila bez větších potíží, nejlepší sekundantce, Italce Laile Soufyaneové, nadělila dvě a čtvrt minuty (1:14:11).

Na krosovém EP klubů se nejvíce prosadily „vysokoškolačky“

Sedmé místo týmově USK Praha a 21. místo jeho členky Čapkové, to jsou nejlepší výsledky běžců při klubovém evropském poháru, který hostila portugalská Albufeira. S výjimkou juniorů, kde zvítězili Španělé z Castellonu, se prosadily turecké týmy – Üsküdar (ženy), Bursa (juniorky), Istanbul BBSK (muži).

Hned dvě účastnice prosincového ME mělo ve svém středu družstvo pražského Univerzitního sportovního klubu, a právě ty se ukázaly oporou. Tereza Čapková si s tratí o délce lehce přes šest kilometrů (přesně 6090 m) poradila za 21 minut a 57 vteřin, což odpovídá tempu 3:36/km. Tereze výsledný čas stačil na jedenadvacáté místo, 1:40 min. od čela. Eva Krchová proběhla cílem na 28. pozici za 22:32 minuty od startu, tedy o 35 vteřin později než Čapková. Chodkyně-olympionička Anežka Drahotová dokončila jako 37. (22:56), a solidně se pak umístila – kolem poloviny startovního pole – i 40. Barbora Jíšová (23:06). Dohromady se děvčata USK složila v konkurenci 15 týmů na sedmou příčku a jen dvě pozice je dělily od šestého.

Představení týmu pro nás zhodnotil Jan Pernica, trenér Krchové s Jíšovou. "USK Praha je tradičním účastníkem dráhové varianty PMEZ, ale krosový pohár je v našem repertoáru novinkou. Jelikož se nám v oddíle sešla děvčata, která jsou ve svých disciplínách v rámci Evropy konkurenceschopná, rozhodli jsme se vyzkoušet také tuto soutěž. Ačkoliv vyladění na závod nebylo optimální, protože podmínky v ČR nepřály tréninku v terénu, všechna děvčata v závodě odvedla své maximum," hodnotí Pernica. "Trať (okruh cca 1800m) byla poměrně náročná s písečnými pasážemi a technickými seběhy, stejně jako uměle vytvořenými terénními nerovnostmi. Z pohledu diváka se jednalo o zajímavou a přehlednou trať."

"Tereza Čapková se po startu pohybovala okolo 30. místa, ale stupňovaným úsilím vybojovala konečnou 21. pozici. "Stýplařka" Eva Krchová v posledním týdnu prošla virózou, což bylo znát na opatrnějším úvodu, ale i ona se v průběhu závodu propracovala vpřed. Anežka Drahotová šla do závodu z plné chodecké přípravy a, jak sama řekla, bylo to na ni příliš krátké a rychlé. Kousek za ní finišovala Barbora Jíšová a i ona svým výkonem přispěla k celkovému sedmému místu. To hodnotím jako dobrý výsledek. Bohužel jsme se nemohli opřít o výkon Lucky Sekanové, která je v tuto dobu v Keni a byla by jistě posilou," popsal Pernica. "Závod byl pro děvčata vítaným zpestřením objemové přípravy a kontrolou současného stavu trénovanosti. S některými z nich zůstaneme ještě pět dní dní v oblasti Algarve a využijeme místního přívětivého klimatu k běžeckému tréninku," dodává.

Jasné prvenství mezi ženami patřilo tureckému Üsküdar Belediye SK vedenému hostující Keňankou Irene Cheptaiovou, sedmá z předloňského MS v krosu a stříbrná medailistka jako juniorka, trať prolétla za 20:18 (3:20/km) - 22 vteřin před nejbližší soupeřkou. Na týmových stupních vítězů pak stály také stříbrné Španělky z Bilbaa a bronzové Britky z Aldershotu, Farnhamu & District (členkou Steph Twellová, čtvrtá individuálně).

Mezi juniorkami, které čekala nejkratší porce – 3,77 km, se postavily na start členky TJ Slezan Frýdek-Místek. Jako první z nich se objevila v cíli Iveta Rašková, po 14:52 min. od výstřelu a 1:23 za vítězkou, což ji vyneslo 26. místo z 61 běžkyň. Slušně si vedla ještě 43. Kateřina Krtková (15:41), věkem dorostenky Tereza Kotásková a Eliška Kopcová byly 51. a 55. Individuálně se prosadila Dánka Helwighová (13:29), ale v týmovém hodnocení se před její Spartu dostaly ještě dvě turecká družstva, Fenerbahce a vítězný Bursa Büyüksehir belediye.

V kategorii juniorů reprezentoval AK SSK Vítkovice, který obsadil 13. místo. Z družstva se nejlépe vedlo Dominiku Sigmundovi, jenž si se stejnou tratí jako ženy poradil za 21:01 (necelé 2 min. za vítězem) a obsadil 36. místo ze sedmi desítek běžců, kteří se postavili na start. Jeho kolegové se srovnali cca v šesté desítce: Vojtěch Scholaster 53. (21:53), Jiří Podešva 58. (22:10), Vojtěch Janů 61. (22:21). Jako první proběhl cílem Barbaros (19:10), člen stříbrného Fenerbahce. Těsně poražený Španěl Garcia se tak mohl radovat aspoň z týmového titulu s Playas de Castellon, bronz patřil opět tureckému týmu, a to z města Darica.

Nejpočetnější pole se postavilo na start mezi muži. České barvy na trati necelých deseti kilometrů (9,73 km) hájili vytrvalci Univerzity Brno. Mezi 110 běžci, kteří dokončili, byl Lukáš Olejníček 64. za čas 33:02. František Kubínek doběhl 87., Robert Míč 97. Jako týmu jim patřila 20. pozice. Závod ovládl africký rodák v italském dresu Yemane Crippa (30:04), na bedně mezi družstvy však Padova chyběla. Vítězství vybojoval Istanbul BBSK před portugalským klubem Sporting a španělským Bikilou.

Michal Procházka, foto: napolimohm.org, A. Drahotová, J. Pernica