přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. dubna 2011, 17:37

Potrápí Pechek Kreisingera a Sekyrová Kamínkovou?

Pokud vše půjde podle předpokladů, zítra by půlmaratonské tituly měli vybojovat favorité Jan Kreisinger a Petra Kamínková. Žádný závod však nemá předem napsaný scénář a ani v Pardubicích tomu nebude jinak.

Proti Janu Kreisingerovi stojí relativně široký okruh možných vyzyvatelů v čele s Petrem Pechkem. Ve hře budou určitě i vicemistři z minulých ročníků mistrovství, obhájce stříbra z loňska Jakub Bajza či Martin Frei, jemuž se na pardubické trati náramně daří. Frei skončil druhý při MČR nejen předloni, ale i o rok předtím, kdy se šampionát konal ve východočeské metropoli poprvé.

A samozřejmě není možné z medailové hry předem vyloučit Róberta Štefka, přestože se o tom, jak pojme svůj start, rozhodne až zítra. Šestinásobný šampion bude adeptem na stupně vítězů, i kdyby měl závod třeba „jen“ odtáhnout pro Kreisingera či pro jeho kolegy Bajzu, Freie či zkušeného Blahu, což dnes Kreisinger připustil jako možné varianty.


Favoritem mezi muži Kreisinger - foto: www.graf.cz

„Zdá se, že bude docela „rozumné“ počasí, připravený jsem dobře, tak bych rád běžel na čas pod hodinu pět minut,“ nechal se slyšet 26letý Kreisinger s odkazem na berlínský půlmaratón, kde v horku marně útočil na osobní rekord 63:42, který tu zaběhl před rokem. „V podstatě jsem to pak v druhé polovině vypustil,“ okomentoval svůj o tři minuty slabší výkon (přesně 66:41). I kdyby běžel v Pardubicích třeba jen o minutu lépe, v silách jeho domácích soupeřů by to nejspíše nebylo.
Naopak Kreisingerovi by mohli pomoci dva Keňané, kteří budou na startu. „Jinak by se mnou možná běžel Róbert. Ale vše se rozhodne až zítra,“ povídal Štefkův svěřenec, pro něhož to bude v Pardubicích premiéra - a byla by i v případě zisku titulu. „Trať neznám, ale měla by být rychlá,“ dodal Kreisinger.

Za svého soupeře vidí především již zmíněného Pechka, ten je však ve svých ambicích skromný. „Vidím Honzu jako favorita. Pokud se nestane nic zvláštního, měl by vyhrát. Já bych se samozřejmě rád co nejlépe umístil, ale chci především běžet pod 67 minut,“ říkal Pechek, pro nějž by takový čas znamenal mírné vylepšení osobního rekordu, který je čtyři vteřiny od uvedené hranice.
V případě medailového úspěchu by se jeho sbírka rozrostla na tři, zatím skončil dvakrát třetí právě v Pardubicích. Zítřejší závod je pro čerstvě 28letého vytrvalce důležitý i jako příprava na pražský maraton za tři týdny. „Tam bych chtěl zlepšit osobní rekord a obhájit mistrovský titul, což proti Robertu Krupičkovi rozhodně nebude lehké,“ ví Pechek.

Zatímco u mužů je boj o jednotlivé medaile přeci jen relativně otevřený, mezi ženami se zdají být karty rozdány poměrně jasně. Pokud vše půjde, jak má, měly by se o mistrovský titul poprat Petra Kamínková a Ivana Sekyrová. Favoritkou, ať už podle osobních rekordů či momentální výkonnosti, je Kamínková, která byla před dvěma týdny při Hervis půlmaratonu o 12 vteřin a letos už běžela ve Venlo 1:15:35. Její soupeřka Sekyrová není bez šance, zvlášť pokud se jí podaří udržet nadějný kontakt pro finiš, v němž dokázala Kamínkovou loni porazit na Běchovicích. Navíc si Sekyrová v Praze vylepšila osobní rekord na 1:17:09. Velmi zajímavý souboj čekejme i o třetí místo, kde se podobnými letošními výkony mohou pochlubit Radka Churáňová s 1:20:31 z Venlo a Taťána Metelková 1:21:29 z Prahy.


Mezi ženami hlavní adeptkou na titul Kamínková - foto: J. Kucharčík

„Bojuju už dva týdny s nachlazením, ale pokud vydrží takové počasí, měla bych to udýchat,“ věří obhájkyně Kamínková. „Čas v Praze mě hodně zklamal, ale je pravda, že teplo mi na půlmaratonu na rozdíl od desítky vadí. Chtěla bych běžet spíš k těm 1:15, ale uvidím, jak se budu cítit a podle toho to rozběhnu. Na traťový rekord (drží jej od roku 2007 časem 1:13:03) nemyslím, to by musela vyjít nějaká super skupinka, které bych se chytla jako tehdy. I tak to není reálné,“ řekla olomoucká závodnice, která si určitě bude hlídat i svou soupeřku Sekyrovou. „Obdivuju, jak se Iva zvládá připravit, zatímco já mám od listopadu do března volno na běhání, ona chodí do práce. V závodě jsme samozřejmě soupeřky, ale ne nějak přehnané, běžně si podáváme vodu. O výsledek mi ale jde, vyhrát zítra chci,“ uvedla Kamínková.

„Jsem maximálně připravena v mezích možností, které mám,“ řekla Sekyrová s odkazem na učitelskou práci, která jí kvůli čtvrtletí důkladně zaplnila uplynulý pracovní týden. „Ale určitě se pokusím Petru pozlobit, když bude někde poblíž. Formu má asi lepší než já,“ uznala sokolovská závodnice a s odkazem na výsledek z Venlo dodala: „To je od mého osobáku ještě daleko.“ Výhodou Sekyrové by určitě bylo, pokud by se rozhodovalo v závěru. „První pětku chci ale běžet v pohodě, ono se to pak na konci projeví, a naopak zlepšit druhou desítku,“ naznačila své plány svěřenkyně Milana Kalouska.

A jak celá hádanka dopadne? Na její rozluštění si musíme počkat po zítřejší jedné hodině odpolední.

Michal Procházka

Vytisknout